Rogge uvedl, že je „velmi smutný“ kvůli násilným protestům v Londýně a v Paříži. Dodal, že se obává i středečního běhu San Franciskem, protože aktivisté již ohlásili protesty a dokonce vyvěsili na mostu Golden Gate transparenty na podporu Tibetu. Sedm jich kvůli tomu bylo zadrženo.

O osudu pochodně se bude jednat na pátečním zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Číně. Tiskový mluvčí MOV Kevan Gospar ale sdělil, že 137 000 dlouhá trasa bude pokračovat podle plánu, ale že „výkonný výbor MOV by mohl přehodnotit další program cesty“.

I v rámci MOV se objevují hlasy, že současná situace je neudržitelná. Švédská členka Gunilla Lindbergová uvedla, že „protesty poškozují olympijské hnutí“. Upřesnila s jasnou narážkou, že Čína používá pochodeň pro propagaci své země. „Používat pochodeň tímto způsobem, je zločin. Je to majetek MOV, není to čínská pochodeň“.

Velké výhrady panují zejména vůči plánu Číny dorazit s olympijským ohněm i do Tibetu. Laurel Sutherlin jeden z aktivistů, kteří v San Francisku vyvěsili na most Golden Gate transparenty vyzývající k osvobození Tibetu, k tomu uvedl: „Jestliže MOV umožní, aby pohodeň prošla Tibetem, bude mít krev na svých rukou.“

Čína ale trvá na plánované trase. "Žádná síla nemůže zastavit trasu oplympijské pochodně pekingksých her," řekl mluvčí čínského olympisjkého výboru.

Olympijská pochodeň dorazila do USA

Pochodeň dorazila do San Franciska v úterý ve čtyři ráno místního času (13 SELČ). Byla přeložena do auta a odvezena na utajené místo. Na letišti se neobjevili žádní demonstranti. Aktivisté sice slibují, že jejich protesty budou nenásilné, ale pořadatelé tomu nevěří. Aktivisté také plánují, že paralelně s olympijským ohněm poběží městem pochodeň za nezávislost Tibetu.

Kvůli očekávaným protestům už byla trase městem zkrácena o čtvrtinu a vyhne se čínské čtvrti. Pořadatelé slibují, že umožní protestujícím vyjádřit své názory, ale ne přerušit běh. „Musíme poskytnout adekvátní fórum pro klidné vyjádření názorů a disentu,“ uvedl předseda amerického olympijského výboru Peter Ueberrotha. Současně dodal i druhý aspekt, že jde „o slavnostní událost pro město a že pro americké atlety je čest nést oheň.“

Pořadatelé slibují, že budou oheň chránit jako amerického prezidenta, takže se k pochodni demonstranti nedostanou. Totéž ovšem tvrdili i Francouzi, v Paříži nakonec byl běh třikrát přerušen a pochodeň musela být uhašena.

Video z akce:

:. Demonstranti protestovali na mostě Golden Gate

O olympijských protestech čtěte:
Čech se pokusil zastavit štafetu s olympijskou pochodní
Olympijský výbor kritizoval Čínu za situaci v Tibetu
Čech se pokusil narušit předání olympijského ohně Číňanům
AI: Pozitivní odkaz olympiády se kvůli represím vzdaluje
Demonstranti se pokusili uhasit olympijskou pochodeň
Paříž zrušila kvůli protestům část olympijské štafety