Prokurátor navrhl trest nucených prací ve čtvrtý den procesu s Francouzi z humanitární organizace Zoeina archa. Všichni obvinění vinu popírali s tím, že byli přesvědčeni, že pomáhají zachránit nemocné, opuštěné sirotky z válkou zničené oblasti Dárfúru na západě Súdánu. Soud se přiklonil k prokurátorovi, jenž tvrdil, že šestice přesvědčovala podvodnými triky vesničany ve východní oblasti Čadu, která sousedí s Dárfúrem, aby jim svěřili své děti. Humanitární pracovníci jim údajně slibovali, že dětem poskytnou vzdělání a péči v místních čadských střediscích, ale nezmiňovali se o tom, že by je chtěli odvézt do Evropy.

Jejich údajní spoluviníci, tři obyvatelé Čadu a jeden Súdánec, byli prý zmanipulováni, a prokurátor proto navrhl jejich propuštění, nebo odsouzeni jen k nízkým trestům.

Vyšetřování provedené činiteli čadské vlády i OSN prokázalo, že většina dětí ve věku jednoho až deseti let, které chtěla Zoeina archa odvézt, nepocházela z Dárfúru, netrpěla nemocemi a nešlo ani o sirotky. Většina měla nejméně jednoho z rodičů a nebyli nemocní. Některé děti tvrdí, že jim humanitární pracovníci nabízeli sladkosti a sušenky, aby je přesvědčili k opuštění domova.

Těsně před odletem letadla s dětmi na palubě bylo 25. října zadrženo 17 Evropanů. Po intervenci francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho bylo na začátku listopadu 11 osob propuštěno. Podle zahraničních komentářů lze očekávat, že Francouzi budou odsouzeni, aby se uspokojila místní veřejnost, ale čadský prezident Idriss Déby jim pak udělí milost a umožní návrat do Francie. Paříž totiž vojensky pomáhá Débymu bojovat s rebely, kteří usilují o jeho svržení.