Údaje o zadržených a zraněných se různí. Státní rozhlas uvedl, že bylo zatčeno dvacet žen a několik jich bylo zraněno. Policie střet nekomentovala. Jihoafrická organizace novinářů (SAPA) ale cituje policejního mluvčího, podle něhož se nestřílelo a zatčeno bylo jen dvanáct žen. Policie tvrdí, že se pouze snažila obnovit průjezd do místní nemocnice, jejíž vchod sestřičky zablokovaly.

Stávku vyprovokoval prezident, zvýšil si plat

Zdravotní sestry se připojily k celonárodní stávce zaměstnanců veřejného sektoru za zvýšení mezd. Stávka trvá už čtvrtý den. Zahájena byla v pátek.

Jednání zatím nepřinesla výsledky, odbory chtějí zvýšit mzdy o 12 procent, avšak vláda nabízí jen polovinu, i když se zemi daří. Prezident Thabo Mbeki a jeho vláda tvrdí, že by větší zvýšení mezd přineslo inflaci. Bezprostřední příčinou stávky je ale zřejmě nedávné jednání o navýšení Mbekiho platu o 57 procent. Plat zaměstnanců ve státní sféře se nezvýšil od roku 2004.

Ministerstvo zdravotnictví o víkendu pohrozilo propuštěním těm zdravotním sestrám, které se k protestu připojí.  

Organizátorem protestu je největší odborová centrála v zemi Kongres jihoafrických odborů (COSATU), který je spojencem vládní strany Africký národní kongres.