Severní Korea tak pokračuje ve své nevyzpytatelné politice, která v říjnu započala odzkoušením první severokorejské jaderné bomby a následným, téměř okamžitým vstřícným gestem směrem k možnému odzbrojení.

Podle zatím posledního prohlášení to tedy vypadá, že KLDR má opět chuť jednat. Pokud se během týdne nic nestačí změnit, zástupci Japonska, Ruska, Číny, Spojených států, Jižní a Severní Koreje by se měli sejít 18. prosince v Pekingu.

"Dialog se uskuteční příští týden. Uvidíme, jak se vyvine," citovala agentura Jonhap stručné prohlášení ministra pro severokorejskou misi při OSN v New Yorku Kim Mjong-kila.

Svět chce záruky

Mezinárodní společenství však bude tentokrát na KLDR požadovat, aby do země opět vpustila zbrojní inspektory. Jinak svět nebude mít o postupném odzbrojování žádné záruky, nechal se slyšet japonský ministr zarhaničí Taro Aso.

Šestistranná jednání Pchjongjang bojkotoval od loňského podzimu kvůli americkým finančním sankcím. Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová v pondělí uvedla, že mnohostranné rozhovory by měly vyústit v odzbrojení Severní Koreje ještě před koncem mandátu amerického prezidenta George Bushe v roce 2009.

Podle pozorovatelů by se KLDR mohla nechat přesvědčit k jadernému odzbrojení, pokud se jí dostane výrazné hospodářské pomoci.