Hlavní obsah
Vyvěšení vlajky bylo zinscenováno pro fotografa. Foto: Profimedia.cz

Zemřel voják, který v dobytém Berlíně věšel vlajku na Reichstag

Jeden ze tří sovětských vojáků zvěčněných na fotografii, která je zachytila na střeše říšského sněmu v Berlíně se sovětskou vlajkou v ruce v květnu 1945, zemřel v úterý ve věku 93 let. Oznámily to ve středu ruské úřady.

Vyvěšení vlajky bylo zinscenováno pro fotografa. Foto: Profimedia.cz
Zemřel voják, který v dobytém Berlíně věšel vlajku na Reichstag

Abdulchakim Ismajlov, který byl prohlášen hrdinou Sovětského svazu, zemřel ve městě Chasavjurt v Dagestánu, ruské republice na severním Kavkazu, upřesnila radnice města na svých internetových stránkách.

Ismajlov sloužil v Rudé armádě od roku 1939. Prodělal historickou krvavou bitvu o Stalingrad (1942-43), v níž SSSR nakonec zvítězil a která znamenala začátek ústupu nacistických vojsk.

Do historie však vstoupil, když jej spolu s dalšími dvěma sovětskými vojáky zachytil na říšském sněmu fotograf agentury TASS. Šlo ve skutečnosti o nainscenovanou fotografii, ale přesto se stala symbolem porážky Adolfa Hitlera.

Tato fotografie, jež má symbolický význam, je často srovnávána s fotografií, na níž je zachyceno šest amerických vojáků pozdvihajících vlajku s hvězdičkami v únoru 1945 na ostrově Iwo Džima v Japonsku.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků