Hlavní obsah
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Zelenskyj a Pandora Papers: císař je nahý

Pod palbou opozice, ale také svých někdejších spojenců se ocitl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, na jehož aktivity v daňových rájích ukázaly materiály z projektu Pandora Papers. Nejenže se ocitl mezi více než stovkou politiků, kteří se ve své zemi snažili vyhnout placení daní, ale stal se údajně jedním z hlavních aktérů, na které kauza cílila.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Foto: Evan Vucci, ČTK/AP
Zelenskyj a Pandora Papers: císař je nahý

„Může to vážně ovlivnit taktiku jednání a koordinaci spolupráce mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Řečeno diplomaticky: je to špatné znamení,“ komentovala zveřejnění materiálů politoložka Iryna Serovová v televizi 5 kanal.

Ačkoli výsledky vyšetřování, na nichž se podílela i ukrajinská investigativní skupina Slidstvo.info, nepřinesly bombastická odhalení, prezidentova reputace jako „skromného a poctivého“ bojovníka s korupcí, která bývalého oblíbeného komika dostala k moci, se hroutí.

První oběť

Za „oběť“ padl Dmytro Razumkov, kterého parlament ovládaný jeho bývalými parťáky ve čtvrtek zbavil funkce předsedy. Nejvyšší rada dirigovaná prezidentovými spojenci mu nejprve na dva dny činnost „pozastavila“ a ve čtvrtek jej většinou 284 hlasů sesadila. Prezidentovi a jeho spojencům v rozlučkovém projevu vytkl, že se vzdalují zásadám, se kterými Zelenskyj přišel k moci a kterým „všichni uvěřili“.

Daňové ráje se podle něj staly součástí vládnoucího systému, ačkoli veřejně razili zásadu, že „offshory jsou hanba“. Podle dokumentů Pandora Papers se Zelenskyj nejen „paktoval“ s oligarchou Ihorem Kolomojským, který kvůli praní špinavých peněz čelí sankcím USA, ale pravděpodobně dosud těží z prostředků, které mu miliardář posílal do offshorových firem.

Získané prostředky spolu s partou kolem zábavního Studia Kvartál 95 ukládali údajně mimo jiné do luxusních nemovitostí v prestižní londýnské čtvrti. Čtvrtinu aktiv z hlavní firmy přitom těsně před zvolením do prezidentské funkce Zelenskyj předal příteli a partnerovi v byznysu Serhiji Šefirovi, kterého pak jmenoval hlavním poradcem v prezidentském úřadu. Ten nyní tvrdí, že se tak podnikatelé snažili ochránit byznys před tehdejším zkorumpovaným režimem.

Ještě před oficiální publikací materiálů Panama Papers v britských a dalších médiích uspořádala agentura Slidstvo.info v Kyjevě promítání filmu nazvaného Offshor 95 s narážkou na název Zelenského studia. Premiéře v budově kyjevské opery se prý úřady snažily zamezit s tím, že nejde proud. Promítání pak vyvolalo značný zájem a následně jej na síti YouTube vidělo přes 1,2 milionu uživatelů. Zelenskyj film dosud nekomentoval.

Kdo tahá za nitky?

Právě tajné účty v daňových rájích přitom vytýkal předchůdci Petru Porošenkovi, který své majetky také „schovával“ v daňových rájích. Ve volbách to Zelenskému vyneslo podporu 73 procent voličů, avšak nyní se ukázalo, že v době, kdy svého soupeře pranýřoval, vládl „offshorové říši“ založené už v roce 2012.

Ačkoli po zvolení prezidentem se podílu vzdal, výhody prý nadále měla firma Film Heritage, registrována na Zelenského manželku v Belize. I když se analytici shodují, že „offshory na Ukrajině nikoho nepřekvapí“ a že jde o obvyklou praxi pro tamní politiky, kauza by mohla zhatit Zelenského ambice na další prezidentský mandát.

Současné tažení proti Zelenskému má prý za cíl oslabit jeho podporu v zahraničí. „Je to součást velké informační kampaně, kterou podněcují západní partneři. Znamená to, že jej už (Zelenského) nevnímají jako dlouhodobou politickou postavu,“ soudí ukrajinský politolog Ruslan Bortnyk.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků