Hlavní obsah
Pietní místo připomínající zavražděného novináře Jána Kuciaka. Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Zavražděný novinář Kuciak psal o mafiánovi, který pral peníze z drog v Tatrách

Server Aktuality.sk, kde pracoval zavražděný novinář Ján Kuciak, zveřejnil příběh o mafiánském bossovi, který pral peníze z drog v okolí slovenských Vysokých Tater. Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová byli zavražděni letos 21. února v obci Veľká Mača v okresu Galanta.

Pietní místo připomínající zavražděného novináře Jána Kuciaka. Foto: Radovan Stoklasa, Reuters
Zavražděný novinář Kuciak psal o mafiánovi, který pral peníze z drog v Tatrách

Text popisuje příběh nebezpečného mezinárodního drogového kartelu, jehož šéf Silvio Aquino kontroloval významnou část obchodu s kokainem v celé Evropské unii. Peníze z nelegální činnosti pral také v okolí Vysokých Tater.

„Drogy z Kolumbie dovážel kartel v kontejnerech s ovocem. Velkou část kokainu dovážela Aquinova rodina přes přístav v Rotterdamu, kde měli komplice,“ píše server.

Aquino si vzal za manželku Slovenku Silvii Liškovou, která podle soudního spisu o jeho podnikání věděla. „Žili společně v belgickém Maasmechelenu, kde po ní Aquino pojmenoval vilu. Ve Vysokých Tatrách koupili hotel, v němž Lišková předtím pracovala. V obci Stará Lesná si začali rovněž stavět luxusní vilu,“ píše web.

Právě této stopě, která vedla do slovenské podtatranské obce Stará Lesná, se začal tým s Jánem Kuciakem věnovat několik měsíců před jeho zavražděním.

Bossova vražda

Aquino byl krátce před výslechem v srpnu 2015 zavražděn. Nedaleko Maasmechelenu ho obklíčilo několik útočníků a zastřelili ho. Manželka vyvázla se zraněním.

„Soud s Aquinem měl být jedním z největších drogových procesů v dějinách Belgie. Oficiální vyšetřování obchodu s kokainem se týkalo 34 obviněných. Během vyšetřování bylo zabaveno osm miliónů eur (asi 207 miliónů Kč) v hotovosti, v drogách, v automobilech a ve zbraních,“ píše server.

Aquinova rodina měla udržovat vztahy na oblast severní Kalábrie, kde působí mafiánská skupina ´Ndrangheta, která byla v souvislosti s Kuciakovou vraždou hojně skloňována už v minulosti a jež kontroluje 90 procent dovozu kokainu do Evropy.

„Za osm měsíců, během nichž policie rodinu sledovala, dovezla do Evropy 2400 kilogramů vysoce kvalitního kokainu. Při prodejní ceně 29 tisíc eur (necelých 750 tisíc Kč) za kilogram a po odečtení nákladů vydělali nejméně 20 miliónů eur (asi 517 miliónů Kč),“ konstatuje server.

Ján Kuciak

Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Loni na sociální síti Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

JEHO TEXTY NAJDETE ZDE

Na tomto případě spolupracoval Kuciak s Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), Investigative Reporting Project Italy (IRPI) a Českým centrem pro investigativní žurnalistiku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků