Hlavní obsah
Řecký ostrov Mykonos, kde úřady hledí víc na pohodovou atmosféru než na nějaké otravné daně Foto: Profimedia.cz

Zarputilý Němec chtěl v Řecku zaplatit daň, místní ho měli za blázna

Daně v Řecku platí jen altruisté, snílci a ti, kterým už na ničem nezáleží, tvrdí zlí jazykové. Možná by se pod to podepsal i Christian Ude (67), bývalý starosta bavorské metropole Mnichova. Prošel úplným martyriem, než dosáhl toho, aby od něj řecký berňák přijal peníze pro státní kasu.

Řecký ostrov Mykonos, kde úřady hledí víc na pohodovou atmosféru než na nějaké otravné daně Foto: Profimedia.cz
Zarputilý Němec chtěl v Řecku zaplatit daň, místní ho měli za blázna

Ude si před dvaceti lety pořídil za 250 tisíc marek modro-bílou rezidenci na ostrově Mykonos. „Ostrované se těšili z toho, že jsem k nim přišel, a místní kočky také,“ žertoval.

Potíže podle týdeníku Focus nastaly v okamžiku, kdy se jako řádný majitel přímořské vily chtěl daňově vyrovnat s řeckým státem. „Zarazilo mě, že po mně úřady nikdy nechtěly daň z nemovitosti, která se v zemi vybírá, přesněji měla by se vybírat,“ popisuje.

Šílenec, či podivín?

Berňák se nejprve Udeho pokoušel uchlácholit, že na něj jako na čestného občana se pozemské ošklivosti s daněmi nevztahují. „Namítal jsem, že ve statutu čestného občanství o tom není ani slovo,“ dodal sociálnědemokratický politik, který bavorskou metropoli řídil v letech 1993 až 2014.

Proti jeho tvrzení nemohli Mykonoští nic namítnout, nicméně ho žádali, aby je jako vážený cizinec „daněmi neurážel“. „V taverně nebo při procházkách mi lidé z radnice velice přátelsky, až dobrácky domlouvali, abych sem nezaváděl divné móresy a neničil atmosféru panující na ostrově. To mě šokovalo: jako daňový provinilec bych byl doma za černou ovci, tady jsem se ocitl na pokraji zavržení z opačného důvodu,“ vylíčil televizi RTL.

Bývalý starosta Mnichova Christian Ude (SPD)

Foto: Profimedia.cz

Zarputilý Němec svůj boj o zaplacení daně nevzdal. Najal si právníka, který mu výši odvodu pro řeckou státní pokladnu vyměřil, a hlavně – nakonec poplatek finančnímu úřadu doslova vnutil. „S místními dál vycházím skvěle. Ale cítím to – někteří mě mají za blázna, jiní za podivína, kterého posedl nesmyslný záměr a pak už nemohl couvnout,“ přiznává Ude, který jinak na obyčejné Řeky nedá dopustit.

„To, zda další obyvatelé Mykonosu následovali tento příklad, není známo,“ uzavírá sarkasticky celou story Focus.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků