Hlavní obsah

Západní firmy testovaly v NDR nové léky na lidech, někteří pacienti zemřeli

Velké západní farmaceutické firmy zkoušely svého času na obyvatelích někdejší NDR nové léky. V nejnovějším vydání to napsal týdeník Der Spiegel. Týkat se to mělo až 50 tisíc lidí, přičemž většina z nich neměla tušení o možných vedlejších účincích podávaných látek a dalších neprozkoumaných rizicích. Za každou studii platily koncerny v přepočtu deset miliónů.

Západní firmy testovaly v NDR nové léky na lidech, někteří pacienti zemřeli

„Někteří za to dokonce zaplatili životem,“ napsal časopis.

Celkově se do projektu zapojilo 50 nemocnic po celém východním Německu, vyplývá z dosud utajovaných dokumentů tehdejšího ministerstva zdravotnictví v Berlíně a východoněmecké tajné služby Stasi. Celkem přibližně 600 klinických testů se odehrálo na objednávku firem ze Spolkové republiky, Švýcarska a z USA.

Za jednu studii přitom tehdejší úřady NDR inkasovaly v přepočtu 400 tisíc eur (deset miliónů korun), což znamenalo značný finanční přínos pro chřadnoucí zdravotnictví v NDR.

Dokumenty potvrdily, že při zkoušení léků na zlepšení krevního oběhu zemřeli ve východním Berlíně dva lidé. Další dva přišli o život v Magdeburku po testování léků na krevní tlak.

Mezi testovanými nechyběli ani předčasně narozené děti či alkoholici v bezvědomí, kteří nemohli dát s procedurami souhlas.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků