Hlavní obsah
Jean-Christophe Mitterrand Foto: Benoit Tessier, Reuters

Žalobce navrhl rok vězení pro Mitterrandova syna

Jeden rok vězení žádá žalobce pro Jeana-Christopha Mitterranda, syna bývalého francouzského prezidenta Francoise Mitterranda. Syn stanul u soudu pro podezření z ilegálních vývozů zbraní do Angoly v 90. letech. Ještě vyšší trest - šest let vězení - navrhl státní zástupce pro hlavního obviněného, francouzského podnikatele Pierra Falconeho.

Jean-Christophe Mitterrand Foto: Benoit Tessier, Reuters
Žalobce navrhl rok vězení pro Mitterrandova syna

Pro další osoby zapletené do aféry, která se ve Francii vžila pod názvem Angolagate, žádal jen podmíněné tresty. Do aféry je namočen mimo jiné i bývalý ministr vnitra Charles Pasqua. Všichni by navíc měli zaplatit vysoké pokuty.

Zproštění obžaloby naopak požadoval státní zástupce u bývalého poradce prezidenta Jacquese Attaliho. Vynesení rozsudku v procesu, který začal loni v říjnu, se očekává až na podzim. Obžalováno bylo celkem 42 osob.

Transakci prováděli Falcone a jeho partner, izraelsko-ruský miliardář Arkadij Gaydamak. Mitterrand, Attali či Pasqua jim měli pomáhat svými kontakty, za což například prezidentův syn údajně inkasoval 2,6 mil. dolarů (58 mil. Kč).

Občanská válka v Angole skončila v roce 2002 po 27 letech, když vládní síly zabily vůdce povstalců z organizace UNITA Jonase Savimbiho. Konflikt si vyžádal přes půl miliónu mrtvých.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků