Hlavní obsah
 

Začala platit dohoda EU s Tureckem o vracení uprchlíků

V Řecku by měla být od neděle uplatňována dohoda, kterou státy Evropské unie uzavřely v pátek s Tureckem o vracení migrantů. Všichni migranti, kteří připlují na řecké ostrovy z Turecka a nebudou mít nárok na získání azylu, budou vraceni zpět do Turecka.

 
Začala platit dohoda EU s Tureckem o vracení uprchlíků

Řeky nyní bude čekat velký nápor kvůli tlaku na rychlé zpracování všech úředních náležitostí pro každého z nově připluvších migrantů. Vláda odhaduje, že bude potřebovat až 4000 nových lidí - mimo jiné pohraničníků, soudců, úředníků či tlumočníků. Až polovinu z nich přislíbily do Řecka vyslat členské země EU, zatím se tak ale ještě nestalo.

První běženci by měli být takto odesláni zpět kolem 4. dubna.

Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy bymělo dojít i k vyklizení hotspotů na ostrovech.

Zatím není jasné, zda hrozba vracení migrantů zpět do Řecka uprchlíky od cesty přes moře odradí nebo nikoli. Unie se zavázala, že za každého syrského uprchlíka vráceného do Turecka z řeckých ostrovů bude jiný Syřan přemístěn z Turecka do EU.

Migranti na člunu u Lesbu

Foto: Fotis Plegas G, Reuters

Přednost mají dostat ti migranti, kteří předtím nevstoupili nebo se nepokusili vstoupit do EU neregulérním způsobem.

Na lodi, která doplula v neděli na ostrov Lesbos, byli nalezeni i dva mrtví migranti. Plavidlo přepravovalo několik desítek osob. Informovala o tom agentura AP.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Situace v tureckém Bademli se uklidnila, uprchlíci nepřibývají

Video: Reuters

Do aténského přístavu dorazilo v sobotu večer z řeckých ostrovů na 640 migrantů, dalších asi 2000 běženců má připlout v neděli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků