Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Marko Djurica, Reuters

Za posledních 24 hodin připlulo z Turecka do Řecka jen 80 migrantů

Za posledních 24 hodin dorazilo z Turecka do Řecka pouze 80 migrantů. S odvoláním na aténský krizový štáb o tom informovala agentura DPA. O víkendu na řecké ostrovy připlulo kolem tří set lidí. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) přitom ještě v březnu do Řecka přes Egejské moře mířilo denně asi 900 migrantů. V prvních deseti dubnových dnech jich bylo denně jen kolem 170.

Ilustrační foto Foto: Marko Djurica, Reuters
Za posledních 24 hodin připlulo z Turecka do Řecka jen 80 migrantů

Minulé pondělí začaly přesuny migrantů z Řecka do Turecka na základě nedávno uzavřené dohody mezi Evropskou unií a Ankarou. Ta platí od 20. března a předpokládá, že migranti, kteří od tohoto data připlují a nezískají v Řecku azyl, budou vráceni. Do Turecka se zatím takto vrátilo 325 migrantů.

Za každého vráceného Syřana se EU zavázala přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl, stanoven je ale strop 72 tisíc běženců. V Turecku je v současnosti přes 2,5 miliónu syrských uprchlíků.

Po uzavření takzvané balkánské stezky na řeckém území uvízly desetitisíce migrantů, kteří se chtěli dostat za lepším životem převážně do Německa. V Řecku vznikly dva velké provizorní tábory, jeden u Idomeni nedaleko řecko-makedonské hranice a druhý v přístavu Pireus u Atén. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků