Hlavní obsah
 

Protesty v Barceloně rozháněla policie obušky a gumovými projektily

Půl milionu lidí protestovalo v pátek v Katalánsku v rámci generální stávky proti tvrdým trestům vězení pro katalánské separatistické vůdce za pokus o odtržení regionu. Skupinky demonstrantů ve městě začaly zapalovat popelnice a házet dýmovnice. Podle serveru El País bylo zraněno 62 lidí a 17 zadrženo. Policie demonstraci rozhnáněla v noci obušky i střelbou gumovými projektily. Zkoušela i rychlou jízdu aut, aby dav rozehnala.

 
Protesty v Barceloně rozháněla policie obušky a gumovými projektily

V Barceloně se na velké demonstraci, která začala v 17. hodin a je vyvrcholením aktuálních protestů, sešlo půl miliónu lidí. Byla kvůli ní zavřena i známá katedrála La Sagarda Familia, kde se už během dne shromáždilo asi 4000 demonstrantů.

Demonstrant utíká před oblakem slzného plynu

Foto: Albert Gea, Reuters

Část demonstrantů se večer střetla s policisty, na které házela plechovky a dlažební kostky. Policisté použili proti mase protestujících obušky i slzný plyn. Zadrželi deset lidí. Úřadující ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska uvedl, že během potestů bylo zatím zraněno 207 policistů, o civilistech se nezmínil.

V ulicích hořely zapálené popelnice. Do výše šlehaly plameny z Molotovových koktejlů, které házeli protestující na strážce pořádku.

Ministerstvo vnitra na místo poslalo posily.

Policisté při zásahu v ulicích Barcelony

Foto: Manu Fernandez, ČTK/AP

Do Barcelony dorazily proudy lidí

Hlavní silnice do Barcelony jsou od dopoledne zablokovány demonstranty, kteří se v týdnu vydali na takzvané Pochody svobody do hlavního katalánského města.

Už kolem půl desáté ráno byla zablokována dálnice AP-7 v Barceloně u univerzity a také ve městě La Jonguera, které leží u francouzských hranic. Tam byla dálnice uzavřena, protože ji obsadilo 200 lidí. Po poledni byl přerušen provoz na více než dvou desítkách silnic i několika dálnicích.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Statisíce demonstrantů dorazily do Barcelony

Video: Reuters

Dopravní situace se postupně stále více komplikovala, protože do Barcelony po poledni dorazy první dva pochody svobody z Viga a Bergy. Pak dorazily i pochody z Girony, Taragony a Tárregy. Podle Reuters dorazily do metropole statisíce lidí.

V katalánském městě Girona vyšlo do ulic na 60 tisíc lidí, informoval deník La Vangurdia s odvoláním na místní policii, což je nejvíce v historii města, které je baštou separatistů.

Do stávky v Katalánsku se ve většině sektorů zapojilo méně než 50 procent lidí. Univerzity ale stávkují téměř všechny. Kvůli generální stávce zrušila letecká společnost Iberia 12 letů mezi Barcelonou a Madridem. Dalších 36 letů zrušily nízkonákladové aerolinky Vueling.

Záběr z barcelonských ulic v pátek večer

Foto: Manu Fernandez, ČTK/AP

Katalánsko hrozí novým referendem

Šéf katalánské vlády Quim Torra ve čtvrtek pohrozil novým referendem o nezávislosti jeho regionu na Španělsku.

„Jestliže nás za zorganizování hlasování odsoudí ke sto letům vězení, pak je odpověď jasná: je nutné uspořádat nové hlasování o nezávislosti,“ zdůraznil premiér v narážce na součet trestů vězení, které v pondělí dostali čelní představitelé minulé katalánské vlády za plebiscit z října 2017. Rozsudky označil na „velkou frašku“.

Podle Torry je nutné hledat cesty, jak dosáhnout práva na sebeurčení v nejkratší možné lhůtě, ještě v tomto volebním období, které končí v roce 2021.

Demonstranti v pátek zaplnili barcelonské ulice

Foto: Albert Gea, Reuters

Torra současně vyzval k okamžitému ukončení násilí v Barceloně, kde se stovky demonstrantů opakovaně střetly s policií. Někteří také zapalovali auta nebo házeli zápalné láhve.

V noci na čtvrtek přerostly protesty po setmění ve výtržnosti v Barceloně, Tarragoně a Gironě. V Barceloně zapalovali radikálové kontejnery i auta, házeli dlažební kostky i Molotovovy koktejly na policisty, kteří použili slzný plyn.

Od pondělka bylo při protestech zraněno na 190 policistů, většina z nich lehce, a přes dvě stě demonstrantů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků