Hlavní obsah
Fotbaloví fanoušci v Nižném Novgorodu během šampionátu loni v červnu. Foto: Profimedia.cz

Z loňského fotbalového šampionátu v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců

Více než 5000 cizinců, kteří přijeli loni v létě do Ruska na mistrovství světa ve fotbale, se stále nachází v zemi, a to nelegálně. Oznámilo to v pátek ruské ministerstvo vnitra, aniž upřesnilo, odkud dotyční pocházejí. Tito cizinci využili k cestě do Ruska průkaz fanouška, a tak nepotřebovali víza do cestovního pasu.

Fotbaloví fanoušci v Nižném Novgorodu během šampionátu loni v červnu. Foto: Profimedia.cz
Z loňského fotbalového šampionátu v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců

V Rusku – legálně i nelegálně – pracují miliony cizinců, převážně z postsovětské střední Asie a Kavkazu. Průkaz fanouška k cestě do Ruska směli během šampionátu využít i obyvatelé zemí, jejichž reprezentace se mezi 32 nejlepších týmů závěrečného turnaje neprobojovaly, například Číňané a Američané, kteří podle dostupných údajů využili průkazy fanoušků v největším počtu.

„Během mistrovství světa se speciální fanouškovskou průkazkou přijelo do Ruska 650 tisíc cizích občanů. V zásadě byli dbalí zákonů a včas odjeli. K 31. prosinci loňského roku občanů, kteří tu zůstali a neodjeli, bylo něco málo přes 12 tisíc. Společná práce s (tajnou službou) FSB umožnila snížit tento počet na 5500. Podnikáme akce k jejich odhalení a doufám, že do konce března budou všichni vyhoštěni,“ řekl Andrej Kajuškin z ministerstva vnitra podle agentury TASS. Neupřesnil ale, ze kterých států tito lidé pocházejí.

Šampionát se v 11 ruských městech hrál od 14. června do 15. července loňského roku. Fanouškům, kteří cestovali do Ruska jako diváci v období od 4. června do 15. července, stačil platný cestovní doklad a personifikovaný průkaz fanouška. Fanoušci bez víza ale měli Rusko opustit nejpozději 25. července.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků