Hlavní obsah
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange Foto: Paul Hackett , Reuters

WikiLeaks hrozí zánik, nemají peníze

Portálu WikiLeaks hrozí, že by kvůli finančním potížím mohl skončit. V rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici Europe 1 to v úterý řekl zakladatel serveru Julian Assange. Několik společností, které zprostředkují platební styk po internetu, v minulosti přestalo s WikiLeaks spolupracovat. Proces o jeho vydání do Švédska byl v úterý odročen

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange Foto: Paul Hackett , Reuters
WikiLeaks hrozí zánik, nemají peníze

"Pokud věci půjdou takto dál, nedokážeme přežít" řekl Assange. "Peníze od dárců se k nám dostávají obtížně, protože naše účty jsou blokovány," dodal. WikiLeaks podle něj každý týden vykazují ztrátu 500 000 eur (12,3 miliónu korun).

Portál v prosinci přišel o svůj účet ve Švýcarsku, protože banka zjistila, že Assange při zakládání konta uvedl falešnou adresu. Společnosti MasterCard, Visa a PayPal přestaly zprostředkovávat převody peněz ve prospěch WikiLeaks, později se k nim připojila i banka Bank of America. [celá zpráva]

Server se s problémy potýká od doby, kdy začal zveřejňovat tajné depeše americké diplomacie. Americká vláda to odsoudila a přidaly se k ní i další země.

Assange nicméně vyjádřil naději, že se mu podaří problémy překonat. "Bere nám to 85 až 90 procent sil, ale je to něco, co mám rád, intelektuální boj," prohlásil. "(Naše) organizace je sice napadána, ale rozvíjí se rychleji než dříve," dodal.

Rozhodnutí o vydání odloženo

Britský soud nerozhodl v úterý o vydání zakladatele Wikileaks Juliana Assange do Švédska. To žádá jeho extradici kvůli podezření ze sexuální agrese vůči dvěma ženám. Assange vinu popírá. Další stání se koná 7. února.  Assange je ve Švédsku obviněn ze sexuálních trestných činů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků