Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Vyšetřovatel: Tajná dohoda s NATO kryla lety CIA

Členské země NATO, tedy i Česká republika, věděly od samého začátku, že USA budou v rámci „boje proti terorismu“ unášet podezřelé, přepravovat přes území jiných států a držet je v tajných věznicích. Spojenci navíc USA v tajné dohodě podpořili. Před výborem německého Spolkového sněmu pro vyšetřování Spolkové zpravodajské služby BND to ve čtvrtek podle německé televize ARD uvedl Švýcar Dick Marty, zvláštní pověřenec Rady Evropy pro vyšetřování tajných letů CIA v Evropě.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Vyšetřovatel: Tajná dohoda s NATO kryla lety CIA

Podle něj to dokládají dvě události. Krátce po 11. září 2001 se ve Washingtonu konalo setkání zástupců nejdůležitějších tajných služeb. Zpravodajci americké CIA na nich informovali své kolegy, že jim tehdejší prezident George W. Bush dal volnou ruku při pronásledování teroristů.

Čtvrtého října 2001 souhlasili s tím, že podpoří „boj proti mezinárodnímu terorismu“. Ve stanovisku Aliance se uvádí: „Na prosbu USA došlo k dohodě na prvních opatřeních. Konkrétně spojenci odhlasovali, že zlepší spolupráci a výměnu informací mezi zpravodajskými službami s ohledem na nebezpečí terorismu a obranu před ním na bilaterální úrovni a v grémiích NATO“. Podle Martyho úmluva obsahuje tajný dodatek, zaručující americkým agentům nejen svobodu pohybu na území spojenců, ale také jim slibuje beztrestnost.

Marty, který před politickou kariérou působil jako prokurátor proti organizovanému zločinu, nechtěl výboru předložit písemné důkazy. „Tato fakta jsem získal jen podmínkou, že zdrojům zajistím absolutní důvěrnost,“ řekl s tím, že informace o tajné dohodě NATO má přímo od informátora, který ji zná.

Aféru s lety CIA, které měly mezipřistání v Polsku, Maďarsku i na Německé základně Ramstein vyvolala v říjnu 2007 zpráva listu The Washington Post,. že CIA má ve světě několik tajných věznic, kde zadržuje bojovníky z Afghánistánu. Dvě měly být v zemích bývalé východní Evropy. [celá zpráva]

Od té doby se ukázalo, že přes evropské země se uskutečnily stovky tajných letů CIA. při některých byly na palubě i lidé podezřelí z terorismu. Vlády dosud popíraly, že by o letech s podezřelými věděly. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků