Hlavní obsah

Východ Ruska sužují povodně, evakuace hrozí desítkám tisíc lidí

Až 100 000 lidí na ruském Dálném východě nedaleko hranice s Čínou hrozí evakuace, pokud nynější rozsáhlé záplavy neustoupí a situace se ještě zhorší. Oznámila to v sobotu ruská média. Povodně, které přišly po měsíci mimořádně vydatných dešťů, jsou v oblasti nejhorší za 120 let.

Východ Ruska sužují povodně, evakuace hrozí desítkám tisíc lidí

Šéf ruského hydrometeorologického ústavu podle agentury Reuters prohlásil, že velká voda by mohla začít opadat nejdříve na začátku září.

Povodně již donutily opustit domovy kolem 170 000 lidí v Amurské oblasti, Chabarovském kraji a v Židovské autonomní oblasti. Televize ukázaly záběry lidí, kteří se plaví v loďkách kolem zpola zatopených domů.

"Škody jsou rozsáhlé, největší úspěch však je ten, že nejsou ztráty na životech," uvedl v televizním projevu prezident Vladimir Putin. Loni bleskové povodně v oblasti města Krymsk na jihu Ruska usmrtily více než 170 lidí a poškodily přes 4000 domovů.

Tentokrát voda zaplavila velké části území včetně zhruba 400 000 hektarů zemědělské půdy. Podle Putinova vyslance v oblasti povodeň mohla způsobit škody přes dvě miliardy rublů (1,1 miliardy Kč).

Záplavy zuří také na severovýchodě Číny, mimo jiné i v oblastech hraničících se zasaženými ruskými regiony. Celkem si tu prudké bouře a povodně tento týden vyžádaly životy nejméně 25 lidí. Kvůli povodním v provinciích Chej-lung-ťiang, Ťi-lin a Liao-ning muselo opustit své domovy 140 000 obyvatel a více než 2500 domů bylo zničeno. Podle tiskové agentury Nová Čína se škody odhadují v přepočtu na 23,2 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků