Hlavní obsah
 

Vrahy z redakce Charlie Hebdo zastřelili při útěku, zemřel i útočník z košer obchodu

U městečka Dammartin-en-Goële zahájili v pátek před pátou hodinou odpoledne francouzští policisté útok na tiskárnu, kde drželi bratři Saïd a Chérif Kouachiové rukojmí. Útok začal, když se pokusili oba utéci. Policie je zabila a rukojmí osvobodila. Policie hned poté zasáhla i v košer obchodě v Paříži, část rukojmích byla osvobozena, ale podle Reuters čtyři zemřeli. Muž, který je zajal, byl zabit.

 
Vrahy z redakce Charlie Hebdo zastřelili při útěku, zemřel i útočník z košer obchodu

Podle agentury AFP jsou zabiti jak dva bratři, kteří zaútočili na redakci satirického týdeníku, tak i muž, který vtrhl do košer obchodu v Paříži. Jeho smrt už dříve oznámil Le Monde.

Prezident François Hollande potvrdil zprávy, že při zásahu v košer obchodě v Paříži zahynuli kromě útočníka také jeho čtyři rukojmí. Se zprávou o čtyřech obětech přišla agentura Reuters, která se odvolala na francouzskou policii. AFP uvedla, že další čtyři rukojmí byli těžce zraněni, ale jsou mimo nebezpečí smrti. Podle tvrzení médií se v obchodu před Coulibalym ukryli ve sklepní místnosti čtyři lidé s miminkem.

Buffalo-Carolina 6:3

Třetiny: 1:1, 2:2, 3:0. Branky: 2. a 50. Dumont, 32. a 58. Šatan, 28. C. Brown, 48. Barnes (Kotalík) 9. Brind'Amour, 25. Battaglia, 33. O'Neill. Diváci: 13 757.

New York Islanders-Boston 8:4

Třetiny: 4:2, 3:1, 1:1 3., 13. a 40. Parrish, 2. a 44. J. Blake (na druhou Hamrlík), 20. Scatchard (Hamrlík), 27. Jašin, 28. Weinhandl (Martínek) 12. a 32. G. Murray, 17. Stümpel (Huml), 45. Grošek. Diváci: 15 032.

Washington-Columbus 2:2 po prodl.

Třetiny: 1:1, 0:1, 1:0 - 0:0. 8. a 51. Gončar (na druhou Jágr) 18. Whitney, 39. Výborný (Klesla). Diváci: 14 602.

New Jersey-Toronto 2:0

Třetiny 0:0, 1:0, 1:0. 29. Bicek (Eliáš), 59. Eliáš. Diváci: 14 224.

Atlanta-Pittsburgh 1:4

Třetiny 1:0, 0:1, 0:3. 16. M. Savard (F. Kaberle) 25. Straka, 43. McKenna, 46. Tarnström, 60. Donovan. Diváci: 14 177.

Detroit-Phoenix 1:4

Třetiny 0:1, 1:1, 0:2. 37. Avery - 5. Abid, 39. Nagy, 46. M. Johnson (Nagy), 59. Langkow (Nagy). Diváci: 20 058.

Anaheim-Philadelphia 0:1

(0:1, 0:0, 0:0).13. Primeau. Diváci: 14 420.

Coulibaly, který před smrtí telefonicky hovořil s televizní stanicí BFM, uvedl, že v obchodě jsou již čtyři mrtví lidé a dalších 17 osob včetně dítěte a osmi žen.

Hollande ocenil i výkon policie, zejména „odvahu a efektivitu všech policistů, kteří se podíleli na dnešní operaci“. Řekl, že je na ně hrdý: „Zachránili životy a neutralizovali teroristy, kteří vraždili.”

Teroristé se pokusili utéci

V tiskárně v Dammartinu, kde se ukrývala dvojice podezřelých atentátníků na redakci časopisu Charlie Hebdo, byla nejprve slyšet střelba z automatických zbraní, pak se ozvalo několik výbuchů. Podle listu Guardian se bratři Kouachiovi pokusili o riskantní útěk z tiskárny. Když vyběhli z úkrytu, začali střílet po policistech, kteří palbu opětovali.

Chérif (vlevo) a Said Kouachiové

Foto: francouzská policie, Reuters

Palba se ozvala před pátou odpoledne krátce poté, když se těžce vyzbrojení příslušníci protiteroristického oddílu vydali k budově tiskárny.

Zahájení akce francouzských speciálních sil v Dammartinu krátce poté potvrdil AFP také oficiální zdroj. Ze vzduchu ji kryly vrtulníky.

Amedy Coulibaly

Foto: Prefecture de Police, ČTK/AP

Jeden z obyvatel řekl Libération: „Slyšel jsem 45 sekund dlouho silnou přestřelku. Pak bylo čtyři minuty ticho a náhle se ozvala velká exploze.“ Z budovy tiskárny následně začal stoupat kouř.

Podle zdrojů listu Libération byli při zásahu zraněni tři policisté.

Speciální jednotka francouzské policie při útoku na obchod s košer potravinami v Paříži. V levé části fotografie je vidět dým.

Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters

Tvrzení Guardianu napovídá, že krátce před útokem zástupce ministerstva vnitra řekl, že základem je udržet dialog: „To může trvat dlouhou dobue, hodiny, možná dny.”

Akce v Paříži

Zhruba ve stejnou dobu začal policejní zásah v Paříži. Důvodem bylo, že Amedy Coulibali pohrozil, že zabije rukojmí, pokud policie zasáhne v Dammartinu.  V místě košer obchodu bylo slyšet pět velkých explozí. Poté vtrhli policisté do obchodu a později z něj vyšli ven.

Člen speciální jednotky francouzské policie před obchodem s košer potravinami v Paříži

Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters

Podle deníku Le Monde byl i útočník v pařížském košer obchodě zabit. Podle zdroje deníku Libération byli při akci zraněni čtyři muži zákona.

Policisté organizují odchod rukojmích z košer obchodu v centru Paříže

Foto: Michel Euler, ČTK/AP

„Sanitky přijíždějí odevšad k Hyper Cacher,” uvedl zpravodaj Libération. „V hasičském autě se otevřela stanice první pomoci,” dodal.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: U Dammartin-en-Goele se ozývá střelba

Video: Reuters

Bratři Chérif a Saïd Kouachiovi, kteří se ukrývali v tiskárně v obci Dammartin-en-Goële, jsou podezřelí, že ve středu vyvraždili pařížskou redakci Charlie Hebdo.

Podle francouzského ministerstva vnitra bylo kvůli zadržování rukojmí v pařížském Porte de Vicennes a v Dammartinu nasazeno 80 000 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků