Hlavní obsah

Vrah z Halle dostal za útok na synagogu doživotí

Doživotní trest si v pondělí u krajského soudu v německém Naumburgu vyslechl Stephan Balliet, který loni zaútočil na synagogu v Halle. Dovnitř se nedostal, zabil ale dva lidi v okolí.

Vrah z Halle dostal za útok na synagogu doživotí

List Der Spiegel uvádí, že se jedná o jeden z nejhorších antisemitských zločinů v poválečné historii země. Balliet si svůj trest odpyká ve věznici v Magdeburgu a kvůli závažnosti činu je nepravděpodobné, že by mohl žádat o podmínečné propuštění po 15 letech.

Osmadvacetiletý příznivec extrémního nacionalismu Balliet zaútočil na synagogu v den nejdůležitějšího židovského svátku Jom kipur (Den smíření), kdy v ní bylo kolem pěti desítek lidí. Nepodařilo se mu ale proniknout dovnitř, a tak zastřelil kolemjdoucí ženu a 20letého mladíka v prodejně kebabu.

Útočník si podomácku vyrobil střelné zbraně i výbušniny. Díky tomu mnozí zůstali naživu, protože zbraně často selhaly. Kriminalistům už během vyšetřování sdělil, že chtěl původně útočit na muslimy, nakonec se ale rozhodl zvolit si za terč Židy, protože jsou pro „nespokojené bílé muže, jako je on, největším problémem“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků