Hlavní obsah
Policisté u domu zavražděného novináře Jána Kuciaka ve slovenské obci Veľká Mača Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Vrah byl v Kuciakově domě opakovaně, měla ho natočit bezpečnostní kamera

Vrah novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové se měl objevit v jejich domě v obci Veľká Mača v okresu Galanta opakovaně, než je oba zavraždil. Server aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval, upozornil, že potenciálního vraha zřejmě natočila bezpečnostní kamera a slovenská policie záběry analyzuje.

Policisté u domu zavražděného novináře Jána Kuciaka ve slovenské obci Veľká Mača Foto: Radovan Stoklasa, Reuters
Vrah byl v Kuciakově domě opakovaně, měla ho natočit bezpečnostní kamera

„Na záběrech mu není vidět do tváře, takže s jeho identifikací to nebude jednoduché,“ konstatoval server v komentáři Marka Vagoviče, šéfa investigativního týmu, v němž Kuciak pracoval. V domě byl muž prý několikrát.

Aktuality.sk rovněž upozorňují, že policie při vyšetřování udělala několik chyb: „Nezavolala na místo činu soudního lékaře ani prokurátora. Nedokáže přesvědčivě vysvětlit, proč byl na místě činu tehdejší šéf protikorupční jednotky. Okolní les prohledala policie až měsíc po dvojnásobné vraždě.“

Ján Kuciak

Foto: Repro Aktuality.sk

Slovenská policie potvrdila, že oba byli zavražděni 21. února 2018 pistolí ráže 9 milimetrů. Vrah zasáhl Kuciaka dvakrát do srdce a Kušnírovou jednou do hlavy.

Tajemný prokurátor

„Byl stanoven předpokládaný čas vraždy v rozpětí asi pěti minut. Byl zdokumentován pohyb pravděpodobného pachatele a byly zjištěny další skutečnosti, které nyní nemůžeme prezentovat,“ informoval před časem dozorující prokurátor úřadu speciální prokuratury na tiskové konferenci, na níž ani neodhalil svoji totožnost a média nemohla pořídit záběry jeho tváře.

Prokurátor tehdy potvrdil, že na místě činu byly nalezeny dvě nábojnice a nevystřelené náboje: „Nebyly zjištěny žádné stopy zápasu a s největší pravděpodobností nebylo nic odcizeno. Tyto okolnosti nasvědčují tomu, že šlo o vraždu na objednávku.” [celá zpráva]

Policie provedla 200 výslechů. Ve vyšetřovacím týmu je 60 lidí a generální prokurátor Jaromír Čižnár už podepsal dohodu o vytvoření mezinárodního vyšetřovacího týmu.

Ján Kuciak

Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Loni na sociální síti Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

JEHO TEXTY NAJDETE ZDE

Po vraždě novináře a jeho snoubenky se na Slovensku konaly masové protesty. Ministr vnitra Robert Kaliňák odstoupil z funkce a poté podala demisi celá vláda premiéra Roberta Fica. Prezident Andrej Kiska jmenoval novou vládu premiéra Petra Pellegriniho. Nový kabinet sestavily opět strana Směr-sociální demokracie, Slovenská národní strana a strana Most-Híd. Koncem května odchází z funkce policejní prezident Tibor Gašpar.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků