Hlavní obsah
Vojtěch Zamarovský při podepisování svých knih Foto: Peter Mayer, ČTK

Vojtěch Zamarovský, autor knihy Za sedmi divy světa, byl prý agentem StB

Spisovatel Vojtěch Zamarovský, kterého proslavily knihy o dějinách starověkých kultur, byl údajně agentem někdejší Státní bezpečnosti (StB). V pondělí o tom informoval slovenský deník Sme.

Vojtěch Zamarovský při podepisování svých knih Foto: Peter Mayer, ČTK
Vojtěch Zamarovský, autor knihy Za sedmi divy světa, byl prý agentem StB

Podle  dokumentů Archivu bezpečnostních složek v Praze a Slovenského národního archivu Zamarovský po vypuknutí Slovenského národní povstání (SNP) vstoupil do pohotovostních jednotek Hlinkovy gardy a byl členem akademického klubu Hlinkovy slovenské lidové strany.

V roce 1947 vstoupil Zamarovský do Komunistické strany Československa. V roce 1952 z ní byl vyloučen. Důvodem měla být jeho minulost za válečného Slovenského štátu. Od roku 1959 psal knihy a překládal z němčiny, angličtiny, latiny a francouzštiny.

Spolehlivý agent, který prý nikomu neublížil

První kontakty se státní bezpečností se datují od roku 1962. Zamarovský dostal krycí jméno Belo. Protože se věnoval starému Římu, Řecku a Egyptu, často jezdil na Západ. StB to využila a udělala z něho agenta rozvědky s krycím jménem Závoj.

"Byl využívaný po linii politické rozvědky k problematice jihovýchodního křídla NATO," napsal v listopadu 1989 podplukovník Zdeněk Grus. Postavení NATO se snažila rozvědka oslabovat například udržováním napětí v řecko-tureckých vztazích. "Závoj byl využívaný v agenturně-operativních akcích na území ČSSR a při jeho cestách do zahraničí," píše se v dokumentech StB.

Zamarovského spis má přes 300 stránek. StB ho považovala za spolehlivého agenta. Když potřeboval výjezdní doložku pro sebe nebo pro svoji rodinu, StB to okamžitě zařídila. "Z operativních důvodů žádám o zajištění bezcelního a nekomplikovaného odbavení pro Vojtěcha Zamarovského," píše například podplukovník František Jirousek v případě cesty Zamarovského na kongres spisovatelů v Aténách.

Knihy Vojtěcha Zamarovského

1960 - Za sedmi divy světa
1961 - Za tajemstvím říše Chetitů
1962 - Objevení Tróje
1966 - Na počátku byl Sumer
1969 - Bohové a hrdinové antických bájí
1971 - Dějiny psané Římem
1972 - Řecký zázrak
1975 - Gilgameš
1977 - Jejich veličenstva pyramidy
1978 - Vzkříšení Olympie
1981 - Aeneas
1986 - Bohové a králové starého Egypta
1987 - Sinuhet
1992 - Návrat do starověku
1987 - Sinuhet

Zamarovského přítel historik Pavel Dvořák vyjádřil přesvědčení, že spisovatel byl vázán na StB jen formálně a nikomu neublížil. "Byl to neuvěřitelně skromný, čestný, příjemný a dobrý člověk. Lidé, kteří cestovali, byli prostě vyzváni ke spolupráci, jinak by se ven nedostali," uvedl Dvořák. Podle něho je potřebné vnímat Zamarovského jako jednoho z nejúspěšnějších československých spisovatelů evropského formátu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků