Hlavní obsah
Rakouský kancléř Sebastian Kurz na pondělním jednání rakouského parlamentu Foto: Lisi Niesner, Reuters

Vláda nejmladšího kancléře končí, parlament jí vyslovil nedůvěru

Rakouská národní rada v pondělí vyslovila nedůvěru vládě Sebastiana Kurze. Kabinet tvořila jeho Rakouská lidová strana (ÖVP) a nestraničtí odborníci. Před týdnem ho opustila strana svobodných FPÖ. Její poslanci v pondělí hlasovali proti vládě. V poválečných dějinách Rakouska je to poprvé, kdy rada vyslovila kabinetu nedůvěru.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz na pondělním jednání rakouského parlamentu Foto: Lisi Niesner, Reuters
Vláda nejmladšího kancléře končí, parlament jí vyslovil nedůvěru

Kurzova strana přitom uspěla ve víkendových volbách do europarlamentu, získala téměř 35 procent hlasů.

Až do oficiálního jmenování přechodné vlády povede kabinet vicekancléř a ministr financí Hartwig Löger z lidové strany. Oznámil to večer prezident Alexander Van der Bellen po jednáních s předsedy parlamentních klubů. Ministry současně pověří správou jejich resortů. Prezident nepředpokládá, že by jmenování přechodné vlády mělo trvat díle než týden.

Kabinet se v krizi ocitl minulý týden poté, co německá média zveřejnila dva roky staré video, na němž nyní už bývalý předseda tehdy vládní FPÖ Heinz-Christian Strache jednal na Ibize se ženou, která se vydávala na příbuznou ruského oligarchy. Nabízela mu pomoc při volbách výměnou za přidělení stáních zakázek.

Heinz-Christian Strache

Foto: Michael Gruber, ČTK/AP

Strache po zveřejnění videa odešel z pozice vicekancléře a odešel i z čela FPÖ. Kurz následně vypověděl koaliční smlouvu.

Kromě FPÖ podpořili v pondělí návrh na vyslovení nedůvěry vládě i opoziční sociální demokraté. Zemi čekají předčasné volby.

Kurz se stal kancléřem v roce 2017, tehdy mu bylo 31 let a stal se nejmladším premiérem, v Rakousku tedy kancléřem, v Evropě.

Od roku 1945 hlasovala národní rada o vyslovení nedůvěry kabinetu už 186krát. Až pondělní pokus uspěl.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků