Hlavní obsah
 

Vítejte v pekle. Demonstranti slibují, že summit G20 rozloží

V tvrdé střety s policií se v Hamburku zvrhla čtvrteční demonstrace s názvem Vítejte v pekle. Protest je jedním z mnoha akcí, které mají narušit summit G20. Vzduchem létaly lahve a další předměty, policie nasadila vodní děla a pepřový sprej.

 
Vítejte v pekle. Demonstranti slibují, že summit G20 rozloží

Demonstranti se ve čtvrtek u hamburského přístavu začali scházet po čtvrté hodině odpoledne. Na pochod městem se vydalo kolem 12 tisíc lidí. Po několika minutách je policie zastavila s tím, že lidé, kteří měli zakrytý obličej, se musí odmaskovat, protože není dovoleno ho mít zakrytý.

Pochod se zvrhl ve střety s policií.

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Nějakou dobu byl průvod zablokovaný, pak propukly srážky. Policisté se snažili oddělit část radikálních demonstrantů, kteří se nazývají černý blok, aby ostatní mohli v pochodu pokračovat. To se ale nepodařilo a pořadatel nakonec demonstraci ukončil. Střety ovšem pokračují nadále. Policie informovala o rozbitých výlohách a zapáleném autě.

Policie nasadila vodní dělo

Foto: Pawel Kopczynski, Reuters

Na hamburského policejního mluvčího Tima Zilla se podle policejní zprávy protestující vrhli v okamžiku, kdy poskytoval novinářům rozhovor.

Vzduchem létají lahve a zapálené věci.

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Policie sáhla také k radikálním opatřením, kvůli bezpečnosti ruší jak signál mobilních telefonů, tak navigační přístroje, napsal ve čtvrtek německý deník Bild. Během summitu G20 nebude kvůli bezpečnosti fungovat tok dat GPS.

Tady začíná válka, stojí na transparentu demonstrantů v Hamburku

Foto: Daniel Bockwoldt, ČTK/AP

Část demonstrantů přijela do Hamburku zvláštním vlakem. Ze stovky tisíc demonstrujících se podle policejních odhadů kolem osmi tisíc hlavně mladých lidí hodlá uchýlit k násilí, uvedla agentura Reuters. Účastníci chtějí vyjádřit svůj nesouhlas s politikou v oblasti klimatu, světového obchodu a rozdělování bohatství.

Kapela hraje demonstrantům před summitem G20

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Policisté chrání místo konání summitu zátarasy a obrněnými vozidly, ve vzduchu hlídkují vrtulníky. V ulicích je na 20 tisíc policistů.

Policie se připravuje na střety s demonstranty před summitem G20 v Hamburku

Foto: Pawel Kopczynski, Reuters

K některým incidentům už došlo. Neznámí pachatelé zapálili v noci na čtvrtek deset aut v prodejně vozů Porsche v Hamburku. Policie vychází z toho, že čin souvisí právě se summitem zemí G20.

Demonstranti přijeli do Hamburku zvláštním vlakem

Foto: Daniel Bockwoldt, ČTK/AP

Podle německých úřadů jde zatím jen o zatěžkávací zkoušky, k výtržnostem připraveno až 8000 levicových radikálů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků