Hlavní obsah
Visla u Varšavy. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Visla ve Varšavě začíná ukazovat své dno, blíží se rekordu

Hladina polské řeky Visly natolik poklesla, že je místy vidět dno. Momentálně je hladina řeky podle ukazatele u varšavských nábřežních bulvárů na úrovni 44 centimetrů. Před čtyřmi lety klesla hladina řeky ještě o tři centimetry níže.

Visla u Varšavy. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Visla ve Varšavě začíná ukazovat své dno, blíží se rekordu

"Pouhé centimetry nás dělí od dalšího rekordu pokud jde o nejnižší hladinu vody," ohlásila televize TVN 24. Stávající rekord není nijak starý, vznikl v srpnu 2015. Pokud bude hladina dál klesat, řeka by podle stanice mohla znovu ukázat poklady, které po staletí skrývá. V srpnu 2015 se mezi dvěma varšavskými mosty na světlo dostaly památky na vpád švédských vojsk na konci 17. století, který například popsal spisovatel Henryk Sinkiewicz v románu Potopa. Momentálně je na tomto místě vody po kolena, což využívají hlavně rybáři.

"Je v povaze řek, že úroveň vody v nich klesá, když neprší. Komplikuje to plavbu, je třeba si dávat pozor. Ale to jsou zákony přírody," varovala Kinga Czerwińská z říční policie. Ta podle ní ještě nezaznamenala žádný případ uvíznutí plavidla na mělčině. "Zásobování obyvatel vodou je zajištěné," ujišťuje mluvčí varšavské radnice Ewa Rogalová.

Televize připomněla, že ještě před pár týdny se Visla natolik vzedmula, že musela být přerušena stavba nového mostu na jihu polské metropole; ředitelství silnic a dálnice z obavy před povodní nechalo rozebrat pontonový most a odstranit z břehů stavební stroje a stavbařské kontejnery.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků