Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Marko Djurica, Reuters

Většina migrantů, u nichž ve Švédsku zjišťovali stáří, o svém věku lhala

Tři ze čtyř žadatelů o azyl, kteří tvrdili, že jsou nezletilí a byli ve Švédsku podrobeni nové metodě určování věku, jsou ve skutečnosti dospělí. Švédská Národní forenzní lékařská agentura začala novou metodu založenou na vyšetřování zubů a kolenních kloubů užívat poté, co se na úřady snesla kritika, že poskytují péči určenou mladistvým i starším osmnácti let.

Ilustrační foto Foto: Marko Djurica, Reuters
Většina migrantů, u nichž ve Švédsku zjišťovali stáří, o svém věku lhala

„Ze 581 provedených zkoušek vyšlo najevo, že ve 442 případech byl testovaný migrant starší osmnácti let, byť tvrdil opak,“ uvedla švédská mutace serveru Local.

Vyšetření spočívá v rentgenovém snímku zubů a magnetické rezonanci kolenních kloubů. Provádí se na žádost migračních úředníků v případě, že mají o věku žadatele o azyl pochybnosti. Celkem už bylo o takové vyšetření požádáno ve 4200 případech.

Ze 442 odhalených dospělých bylo 430 mužů a 12 žen. Švédi ale zdůrazňují, že to neznamená, že by většina žadatelů o azyl o svém věku lhala. „Pokud by se zkoušce podrobili všichni mladí bez doprovodu, číslo by bylo jiné,” řekl Localu manažer migrační agentury Daniel Salehi.

V roce 2015 ve Švédsku podalo žádost o azyl na 35 tisíc migrantů, kteří tvrdí, že jsou nezletilí a přišli bez doprovodu. Loni bylo číslo výrazně nižší, jednalo se o 2199 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků