Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Toby Melville, Reuters

Většina Britů je po pařížských atentátech pro odchod z EU

Už více než polovina britských občanů je pro odchod země z Evropské unie. Vyplývá to z aktuálního průzkumu veřejného mínění, který pro deník The Independent vypracovala společnost ORB. Podle listu jde o důsledek zesílených obav z uprchlické krize v EU po pařížských teroristických útocích z 13. listopadu.

Ilustrační foto Foto: Toby Melville, Reuters
Většina Britů je po pařížských atentátech pro odchod z EU

Podle údajů zveřejněných v úterý se pro vystoupení z Evropské unie vyslovilo 52 procent dotázaných, zatímco 48 procent z 2000 respondentů řeklo, že země by měla v osmadvacítce zůstat.

Při obdobných průzkumech ORB v červnu, v červenci a v září odpovědělo 55 procent Britů, že by upřednostňovali setrvání Británie v Unii, a to v každém případě.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Britský premiér David Cameron chce s EU dojednat novou podobu vztahů před tím, než vypíše referendum o dalším setrvání své země v EU. To by se mělo konat nejpozději do konce roku 2017.

Čím starší, tím větší odpor k EU

Nejnovější průzkum ukázal, že odpor k zachování britského členství v EU roste s věkem. Zůstat v EU chce podle průzkumu 69 procent mladých Britů ve věku od 18 do 24 let. Naopak pouze 38 procent lidí starších 65 let je stejného názoru, zatímco 62 procent požaduje odchod z Unie.

Z dosavadních výsledků vyšetřování pařížských útoků vyplývá, že nejméně dva teroristé pravděpodobně do Evropy vstoupili jako údajní uprchlíci. Také odpůrci EU v Británii včetně šéfa protievropské a protiimigrační Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage hledají souvislost mezi přílivem uprchlíků z Blízkého východu a terorismem.

Politolog Matthew Goodwin z Kentské univerzity řekl, že obavy z imigrace jsou klíčovou příčinou britského euroskeptismu. Poslední "erupce uprchlické krize" a pokračující obavy veřejnosti z imigrace podle experta tyto obavy pravděpodobně ještě více přiživily a "přiblížily Británii možnosti Brexitu", tedy vystoupení Británie z EU.

Anketa
Uškodilo by podle vás Evropské unii, kdyby z ní vystoupila Velká Británie?
Ano
77.4 %
Ne
22.6 %
Celkem hlasovalo 3503 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků