Hlavní obsah

Veteráni z Černobylu vzali útokem ukrajinský parlament

Nespokojení Ukrajinci, kteří před parlamentem v Kyjevě protestují proti okleštění sociálních podpor, prolomili ochranné bariéry před parlamentem, napsala agentura RIA Novosti. Požadují demisi premiéra Mykoly Azarova. Před parlamentem demonstrují často lidé, kteří pomáhali zvládat jadernou katastrofu v Černobylu, veteráni z Afghánistánu, malí živnostníci i obhájci lidských práv.

Veteráni z Černobylu vzali útokem ukrajinský parlament

Před parlamentem se jich sešly možná až dva tisíce. Demonstrující skandovali: „Pryč s Azarovem.“ Prorazili bariéry před budovou, ale pak je zastavila policie, která jim zabránila ve vstupu.

Policisté před ukrajinským parlamentem běží na pomoc kolegům.

Foto: Sergei Svetlitsky, Reuters

Podobný protest se konal už v úterý. [celá zpráva]

Občany pobouřilo, když ukrajinský parlament zveřejnil plán škrtů sociálních výhod pro deset miliónů občanů země. Jsou mezi nimi i ti, kdož pomáhali zvládat jadernou katastrofu v Černobylu v roce 1986.

Ukrajinští demonstranti se potýkají s policisty.

Foto: Sergey Polezhaka, Reuters

Demonstranti uvedli, že nemíní s protestem skončit a že by mohli pokračovat u budovy vlády, kde budou zasedat ministři.

Původně protestovali jen lidé zasahující u Černobylu, kterých je celkem asi půl miliónu. Ve čtvrtek se k nim ale přidali i veteráni z války v Afghánistánu.

Demonstranti před ukrajinským parlamentem

Foto: Sergei Svetlitsky, Reuters

Protestuje se nejen v Kyjevě, ale také Doněcku, kde se demonstrace účastnilo na 1500 osob. I tam požadovali demisi vlády. Na transparentech se objevil i nápis „Rok 1937 se vrací, represe pokračují“.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři z Černobylu vzali útokem ukrajinský parlament

Video: Reuters

Kyjev sahá ke škrtům kvůli půjčce od Mezinárodního měnového fondu ve výši 15 miliard dolarů, která je podmíněna úsporami. Lid však je proti, uvedla agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků