Hlavní obsah
Záchranáři na místě neštěstí Foto: HZS

Ve Vysokých Tatrách zahynuli dva mladí polští horolezci

Tragédií skončil výstup dvou mladých polských horolezců na Kežmarský štít ve Vysokých Tatrách. Horská záchranná služba (HZS) na svém webu oznámila, že v sobotu byla nalezena těla dvou Poláků ve věku 25 a 27 let bez známek života.

Záchranáři na místě neštěstí Foto: HZS
Ve Vysokých Tatrách zahynuli dva mladí polští horolezci

Pohřešování dvou polských horolezců bylo ohlášeno horským záchranářům už v pátek večer, když se nevrátili z výstupu na Kežmarský štít.

„Auto, kterým přijeli, stálo na parkovišti Biela voda,“ uvedla HZS. V pátek a v noci na sobotu vládlo v Tatrách velmi nepříznivé počasí. Ve vyšších polohách sněžilo a foukal silný vítr, který způsoboval téměř nulovou viditelnost.

Vrtulník mohl být nasazen do záchranné akce až v sobotu ráno. „Vrtulník ministerstva vnitra vzal na palubu horské záchranáře. Ze vzduchu byly propátrány stěny a svahy Kežmarského štítu a okolní vrchy. K některým místům se však vrtulník nedokázal přiblížit kvůli silnému nárazovému větru,“ konstatovali horští záchranáři.

Vrtulník poté rozmístil několik skupin záchranářů HZS kolem Kežmarského štítu.

„Těla polských horolezců byla nalezena v sobotu v odpoledních hodinách bez známek života. Byla pod stěnou Ušaté věže ve Velké zmrzlé dolině,“ upřesnila stránka HZS.

Z lavinového terénu byla těla horolezců spuštěna pomocí lanové techniky k Chatě u Zeleného plesa a odtud sněžným skútrem na přístupovou komunikaci, kde je horští záchranáři odevzdali příslušníkům policie.

Nasazen byl i vrtulník

Foto: HZS

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků