Hlavní obsah
 

Ve Velké Británii odstartovaly předčasné volby

Úderem sedmé hodiny ráno (08.00 SEČ) se ve Velké Británii otevřely hlasovací místnosti a 46 milionů voličů bude v předčasných volbách vybírat složení do nové Dolní sněmovny. Hlasování by mělo ukončit pat kolem plánovaného odchodu Spojeného království z Evropské unie.

 
Ve Velké Británii odstartovaly předčasné volby

Průzkumy veřejného mínění přisuzují vítězství Konzervativní straně premiéra Borise Johnsona. Otázkou ale zůstává, zda se jí podaří získat absolutní většinu. Pokud by se tak stalo a konzervativci zvítězili s výraznou převahou, Británie zřejmě vystoupí z EU na konci ledna příštího roku.

V případě, že by se premiérem stal labourista Jeremy Corbyn, snažila by se Británie během tří měsíců vyjednat s EU novou dohodu, kterou by Britové následně dostali ke schválení v referendu. V něm by se mohli vyslovit i pro setrvání v evropském bloku.

Naděje na většinovou vládu labouristů jsou ovšem mizivé, Corbyn by tak zřejmě musel vytvořit kabinet menšinový. Pro ten by musel hledat podporu u menších stran v parlamentu. Kromě konzervativců a labouristů by se do Dolní sněmovny mohli dostat také Liberální demokraté, Skotská národní strana (SNP), Zelení, Strana pro brexit a několik stran ze Severního Irska.

První odhady výsledků se čekají krátce po hlasování, které skončí ve 23:00 SEČ. Sčítání hlasů se ale zřejmě protáhne až do pátečního rána.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků