Hlavní obsah
Předseda opoziční strany Finský střed Juha Sipilä Foto: Jussi Nukari/Lehtikuva, Reuters

Ve Finsku vyhrála volby opozice vedená podnikatelem, druzí jsou nacionalisté

Vítězem nedělních parlamentních voleb ve Finsku se stala opoziční strana Finský střed (KESK) podnikatele Juhy Sipiläho, která porazila konzervativce dosavadního premiéra Alexandra Stubba. Vyplývá to z konečných výsledků hlasování, které v pondělí zveřejnila finská média.

Předseda opoziční strany Finský střed Juha Sipilä Foto: Jussi Nukari/Lehtikuva, Reuters
Ve Finsku vyhrála volby opozice vedená podnikatelem, druzí jsou nacionalisté

Silné postavení si zachovala populistická Strana Finů, která bude mít v zákonodárném sboru druhý nejvyšší počet poslanců.

Ve dvousetčlenném parlamentu bude mít Finský střed 49 křesel, populisté získali 38 mandátů a dosud vládní konzervativci z Národní koaliční strany (KOK) o jeden mandát méně. Důležitou roli při vytváření možných koalic zřejmě sehraje i středolevá Sociálnědemokratická strana (SDP) se 34 mandáty. Do parlamentu se probojovaly i další čtyři menší strany včetně Svazu zelených a Levicového svazu Finska.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Premiér Stubb už vítězným centristům pogratuloval a uznal porážku. Jednání s vůdci ostatních stran má Sipilä zahájit již dnes.

Nevyloučil koalici s populisty

Konečné výsledky voleb by měly být oficiálně vyhlášeny v polovině týdne. Třiapadesátiletý Sipilä do té doby nechce být oficiálně pověřen sestavením vlády a odmítl sdělit, s kým by mohl jít do koalice. Podle agentury Reuters dal ale šéf Finského středu již najevo, že se nebrání koalici se Stranou Finů (dříve Praví Finové), přestože by to mohlo zkomplikovat vztahy s evropskými partnery. Strana Finů nesouhlasí s mezinárodními záchrannými programy a podporuje myšlenku, podle které by Řecko coby jeden z příjemců mezinárodní finanční pomoci mělo opustit eurozónu.

Volby se uskutečnily v době, kdy skandinávská země prožívá hlubokou hospodářskou krizi. Ekonomické otázky se proto staly hlavním tématem předvolební kampaně. Hlasování se zúčastnilo 70 procent ze 4,5 miliónu oprávněných voličů, o půl procenta méně než při posledních volbách v roce 2011.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků