Hlavní obsah
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan Foto: Oleg Popov, Reuters

V Turecku zatkli pět lidí podezřelých z přípravy atentátu na premiéra

Pět lidí podezřelých z přípravy atentátu na tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana zatkla místní policie. Podle pondělních tureckých médií tak učinila krátce před sobotním příjezdem Erdogana do města Adana na jihu země.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan Foto: Oleg Popov, Reuters
V Turecku zatkli pět lidí podezřelých z přípravy atentátu na premiéra

Nikdo ze zatčených neměl u sebe zbraň. Mezi zadrženými je také jedna žena s úzkými vazbami na turecké bezpečnostní orgány. Policie skupinu zajistila poté, co odposlechla podezřelý telefonický hovor o Erdoganově kampani před komunálními volbami plánovanými na 29. března. Deník Habertürk napsal, že zatčená žena do telefonu prohlásila: „Měli bychom zavraždit Erdogana“.

Adanský guvernér Ilhan Atis zatčení pětice potvrdil, odmítl ale sdělit jakékoli podrobnosti. Zatím není jasné, zda zadržení měli vazby na tzv. skupinu Ergenekon, která údajně chystala svržení vlády Erdogana a jeho islámsky orientované Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Šestaosmdesát pravicově smýšlejících bývalých armádních důstojníků, politiků, akademiků, ale i novinářů a mafiánů z organizace Ergenekon bylo loni v říjnu postaveno před soud, kde čelí obvinění z příslušnosti k teroristické skupině. Ta se měla podle obžaloby snažit vyvolat v zemi chaos a vyprovokovat zásah armády, která v Turecku jako strážkyně laického charakteru státu provedla za poslední čtyři desetiletí už čtyři převraty. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků