Hlavní obsah
 

V Temži plave běluha, zřejmě se ztratila a je v nebezpečí

Běluhu severní, která se běžně vyskytuje ve vodách Severního ledového oceánu, měli v úterý spatřit svědci na dolním toku Temže u města Gravesend. Jako první o výskytu bílého kytovce krátce po poledni napsal na Twitter ekolog Dave Andrews, uvedla BBC. Podle televize Sky News by výskyt osamocené běluhy mohl znamenat, že se zvíře ztratilo.

 
V Temži plave běluha, zřejmě se ztratila a je v nebezpečí

Podobný úkaz je v britských vodách velkou vzácností a většinou lidé běluhy viděli u břehů Skotska, které nejsou tak vzdáleny jejímu přirozenému prostředí.

Běluha v Temži

Foto: Toby Melville, Reuters

Naposledy se v Británii podle místních médií tento kytovec ukázal před třemi lety, a to ve vodách u hrabství Northumberland na severu Anglie. Na břehu Temže už se kvůli neobvyklému návštěvníkovi shromáždily desítky fotografů.

Na břehu Temže už shromáždily desítky fotografů.

Foto: Profimedia.cz

Sdružení britských potápěčů na záchranu mořských živočichů (BDMLR) uvedlo, že v Temži skutečně plave běluha. Dodalo, že jde o znepokojivý úkaz, protože "nejde o běžný druh", zvíře se ale prý chová normálně. Událost už zkoumá organizace na ochranu zvířat RSCPA, která uvedla, že spolupracuje také s dalšími skupinami.

Běluha severní

Foto: Profimedia.cz

Mluvčí BDMLR Julia Cableová Brity vyzvala, aby se k osamocené běluze nepřibližovali a sledovali ji z břehů. Doufá, že zvíře se vydá zpět na otevřené moře a nezamíří dál proti proudu Temže. Sky News připomíná, že v roce 2006 zde po několikahodinové záchranné operaci uhynul pětimetrový vorvaňovec, který v řece zůstal uvězněný.

Běluha severní může dosahovat délky až 5,5 metru a hmotnosti 1600 kilogramů. Nejčastěji se vyskytuje v pobřežních vodách Severního ledového oceánu a obvykle se pohybuje v malých skupinkách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků