Hlavní obsah
Náhled ruskojazyčné verze encyklopedie Wikipedia Foto: Wikipedia

Ruské úřady zařadily populární internetovou encyklopedii Wikipedia na černý seznam zakázaných webů. Oznámila to agentura ITAR-TASS. Dozorová organizace Roskomnadzor svůj ortel vynesla už 26. března, ale rozhodnutí se dostalo na veřejnost až nyní. Přístup ruských uživatelů na Wikipedii zatím zablokován nebyl.

Náhled ruskojazyčné verze encyklopedie Wikipedia Foto: Wikipedia
V Rusku zakázali Wikipedii

Důvody svého rozhodnutí ruské úřady neoznámily. Rozhlasová stanice Echo Moskvy odhaduje, že cenzorům vadí článek o kouření marihuany, který se v ruskojazyčné verzi Wikipedie objevil. Odstraněn zatím z webu nebyl.

Podle zákona o zákazu škodlivých webů, který v Rusku vstoupil v platnost loni v listopadu, mají správci internetové sítě povinnost zablokovat veškeré webové stránky, které obsahují škodlivé informace. Za škodlivé cenzoři označují stránky s informacemi o narkotikách, servery obsahující návody k sebevraždám a stránky s dětskou pornografií.

Provozovatel serveru je povinen zablokovat přístup na nevhodné stránky, pokud jejich škodlivý obsah nezmizí do tří dnů po úředním varování. Takovým procesem už letos prošlo několik populárních ruských webů, které se z velké části cenzurním rozhodnutím podřídily. Přístup na jejich stránky byl pak obnoven.

Kritici Kremlu opakovaně varují, že cenzurní pravomoc se může úřadům snadno vymknout z rukou, protože přesná definice "nevhodného" obsahu neexistuje. Opozice otevřeně vládu kritizuje, že chce internetovou cenzurou omezit legální politickou soutěž.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků