Hlavní obsah
Jaderné centrum v ruském Sarově. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

V Rusku poslali za mříže fyzika, který měl v Česku prozradit státní tajemství

Bývalého vědeckého pracovníka jaderného střediska v Sarovu Vladimira Golubjova (66), který byl obviněn, že na přednášce v Pardubicích vyzradil státní tajemství, poslal ruský soud do vazby. Golubjovův advokát ve středu oznámil, že uvalení vazby bude zatím platit na dva měsíce.

Jaderné centrum v ruském Sarově. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
V Rusku poslali za mříže fyzika, který měl v Česku prozradit státní tajemství

Jaderný fyzik považuje obvinění za vykonstruované, vinu odmítá a tvrdí, že všechny poznatky, které údajně prozradil předloni na jaře v referátu na konferenci v Pardubicích, byly publikovány v odborné literatuře již v 80. a 90. letech minulého století.

Vyšetřovatelé odůvodnili žádost o uvalení vazby tím, že Golubjov údajně nedodržel závazek, že se bude zdržovat ve svém bydlišti ve městě Nižnij Novgorod a nebude se vyjadřovat k vyšetřování.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Golubjov je odborník na výbušniny, kterým věnoval i referát na pardubické univerzitě. V Sarovu, kde působil od poloviny 70. let, se podle zmínek na internetu věnoval také balistice a dynamice plynů. Po pražské přednášce byl propuštěn ze zaměstnání a nyní je v důchodu. Stíhán je od loňského léta.

Hrozí mu čtyři až sedm let vězení

Loni v červenci prohledali byty vědce a jeho ženy členové Federální služby bezpečnosti (FSB). „Zabavili všechny hard disky, externí disky a všechny počítače,“ citoval deník Gazeta Golubjova advokáta Jevgenije Gubina.

Za vyzrazení státního tajemství hrozí v Rusku až čtyři roky vězení, v případě přitěžujících okolností až sedm let.

Ruská média se dohadují, nakolik fyzikův případ souvisí s honem na údajné špióny. Každopádně obviněných z vlastizrady od vypuknutí konfliktu s Ukrajinou přibylo – přispěly k tomu prý i dřívější změny zákona.

Ruský jaderný komplex v Sarově, asi 400 kilometrů východně od Moskvy, je největší v zemi. Téměř stotisícové město Sarov, dříve známé jako Arzamas-16, je kolébkou ruské jaderné fyziky a místem, kde vznikla první sovětská atomová a vodíková puma. Dodnes se v místních provozech vyvíjejí a kompletují jaderné hlavice. Město je pro cizince uzavřené a i Rusové tam smějí jen se zvláštními propustkami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků