Hlavní obsah

V Rusku hoří sklady s 10 000 vagónů munice, 33 000 lidí evakuovali

Muniční sklad v ruském Udmurtsku, v němž je umístěno až 10 000 vagónů plných dělostřelecké a raketové munice, zachvátil požár. Zasáhl 18 muničních skladů. Sklady otřásají exploze, hoří 150 budov. Z okolí bylo evakuováno na 33 000 lidí. Ministerstvo pro mimořádné situace odpoledne oznámilo, že požár byl už lokalizován a že polovina evakuovaných se již může vrátit do svých domovů.

V Rusku hoří sklady s 10 000 vagónů munice, 33 000 lidí evakuovali

„Výbuchy se ozývají každou vteřinu“, uvedli svědkové několik hodin poté, co exploze začaly. Požár bylo vidět do vzdálenosti dvaceti kilometrů, odkud úřady evakuovaly obyvatele. Lidé opouštěli obce v okolí v panice. Jako první byla evakuována vesnice Pugačovo u Iževska, jež se nachází nejblíže vojenského útvaru. Za několik hodin oheň a výbuchy obec zpustošily.

Následně se muselo začít vyklízet 20tisícové vzdálenější město Agryz, kam rovněž dopadaly střepiny granátů. Úřady upozornili, že možná dojde na evakuaci až 40 000 obyvatel.

V okolí byl přerušen provoz na státní silnici z Jelabugy do Permu, nejezdí ani vlaky, aby se i po kolejích mohli pohybovat hasiči. Ráno byly na hašení nasazeny i letouny ministerstva pro mimořádné situace. Na místo mířili vojenští specialisté.

Výbuchy začaly po půlnoci po manipulaci s náboji v jednom ze skladů. Příčinou požáru byl odhozený nedopalek. Ministerstvo obrany potvrdilo dva mrtvé, kteří zřejmě kvůli explozím dostali infarkt. Nejméně 45 lidí bylo zraněno, mezi nimi i ženy a děti. Jeden voják je pohřešován.

K podobnému incidentu došlo v Rusku naposledy před týdnem, kdy začal hořet a vybuchovat muniční sklad v baškirském Urmanu Exploze trvaly čtyři dny. Ve skladu bylo údajně kolem 100 000 tun výbušnin, několik desítek okolních domů shořelo a zraněno bylo 12 lidí.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků