Hlavní obsah
Foto: Dana Kysučanová, Novinky

V rakouských restauracích bude opět platit zákaz kouření

Zákaz kouření bude od 1. listopadu platit v rakouských restauracích a pohostinských zařízeních. Příslušný zákon schválili v úterý rakouští poslanci, proti byli jen zákonodárci pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Foto: Dana Kysučanová, Novinky
V rakouských restauracích bude opět platit zákaz kouření

Zákaz kouření měl původně platit už od loňského 1. května, ale nyní už neexistující koalice lidovců (ÖVP) a FPÖ loni v březnu v parlamentu prosadila na přání svobodných zrušení příslušné části protikuřáckého zákona schváleného předchozí koalicí lidovců a sociálních demokratů (SPÖ).

Svobodní, kteří se pokládají za obhájce zájmů majitelů restaurací, si v pravicové koalici vymínili, že už schválený zákaz kouření v restauračních zařízeních koalice zase zruší. Zákaz tak nakonec ani nevstoupil v platnost.

Proti zákazu byli jen svobodní 

Otázka zákazu kouření se vrátila po pádu vlády lidovců a svobodných kvůli skandálu kolem videa, na němž si tehdejší šéf Svobodných a pozdější vicekancléř Heinz-Christian Strache před rakouskými volbami v roce 2017 říká domnělé neteři ruského oligarchy o volební pomoc výměnou za přidělení státních zakázek. Nyní pro zákaz zvedli ruku poslanci všech stran kromě svobodných. Zákaz podpořili i lidovci.

„Dnes je den politické radosti,” potěšil výsledek hlasování šéfku SPÖ Pamelu Rendiovou-Wagnerovou. Za širokou podporu protikuřáckému zákonu poděkovala rakouská ministryně zdravotnictví Brigitte Zarflová.

Zákaz se týká i elektronických cigaret

Návštěvníci rakouských restaurací, hospod či barů si budou moci od listopadu zapálit pouze na letních zahrádkách a v podobných prostorech. Dosud alpská republika platila za jeden z posledních rájů kuřáků v Evropské unii.

Rakouský zákaz se bude vztahovat i na elektronické cigarety či vodní dýmky. Kouřit se od listopadu nebude smět ve všech veřejných prostorech, kde se vyrábí, zpracovává, podává nebo konzumuje jídlo a pití. Platí to i pro hasičské bály, slavnostní stany, víceúčelové prostory či školní zařízení.

„Zdá se, že puritáni, farizejové a hlasatelé politické korektnosti dlouhý zápas vyhráli,” komentoval výsledek hlasování poslanec FPÖ Peter Wurm. Kdo si bude v hospodě chtít i v budoucnu zapálit, musí podle něj 29. září ve volbách do Národní rady hlasovat pro jeho stranu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků