Hlavní obsah
Koncentrační tábor Mauthausen Foto: Alex Švamberk, Novinky

V Rakousku zřejmě našli popel obětí koncentračního tábora

Při stavebních pracích u nádraží v obci Lungitz na severu Rakouska se zřejmě podařilo najít popel obětí nacistického koncentračního tábora v Mauthausenu, který se nacházel nedaleko. Ve čtvrtek to oznámily rakouské ministerstvo vnitra a Rakouské spolkové dráhy (ÖBB), na jejichž pozemku byl popel objeven. Nalezeny byly také kosterní pozůstatky.

Koncentrační tábor Mauthausen Foto: Alex Švamberk, Novinky
V Rakousku zřejmě našli popel obětí koncentračního tábora

Popel, jenž podle všeho patří obětem nacistické hrůzovlády, se našel při stavbě u nádraží v hornorakouské obci Lungitz, která leží nedaleko míst, kde stál koncentrační tábor Mauthausen a jeho tři pobočky pojmenované po vesnici Gusen.

Dělníci ovšem nejprve narazili na kostry, které archeologové datovali do doby pozdní Římské říše nebo raného středověku.

Z vrstvy popela, která podle archeologů zřejmě patří obětem nacistické zvůle, odebrali vědci vzorky a nyní je zkoumají v laboratoři. Kromě univerzity ve Vídni se na hledání původu popela s dochovanými částmi lidských ostatků podílí také památník v bývalém koncentračním táboře Mauthausen, rakouská židovská obec a rakouský Mauthausenský výbor. Ředitelka památníku Barbara Glücková ujistila, že se s ostatky bude zacházet s „nejvyšší možnou citlivostí a pietou”.

Pobyt v Mauthausenu nepřežilo 119 000 lidí. Vzhledem k blízkosti k někdejšímu Protektorátu Čechy a Morava a Slovenskému státu bylo v táboře vězněno také mnoho Čechů a Slováků, více než 4000 jich tam zahynulo. Zemřel tam písničkář Karel Hašler, po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha tam byli popraveni příbuzní parašutistů Josefa Valčíka a Jana Kubiše. Vězněn tam byl i pozdější československý prezident Antonín Novotný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků