Hlavní obsah
 

V Rakousku hrozí laviny, řada lyžařských středisek je mimo provoz

Obyvatelé Rakouska a Bavorska si mohli oddechnout, v úterý se přestal sypat sníh. Vydatné sněžení postihlo jen východní Sasko. Nadále však přetrvává vysoké riziko pádu lavin a mnohé oblasti jsou odříznuté od okolního světa, například v Salcbursku je to 41 tisíc lidí. Uzavřena zůstává řada lyžařských středisek kvůli nebezpečí pádu lavin.

 
V Rakousku hrozí laviny, řada lyžařských středisek je mimo provoz

V Rakousku masy sněhu zasypaly silnice, ve štýrském Ramsau na úpatí hory Dachstein zůstaly pod sněhem dva hotely. V obou bylo v tu dobu asi šedesát hostů, nikdo se nezranil. Pod lavinou ale zůstala jejich auta.

Kromě Salcburska zůstává druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí v některých částech spolkových zemí Vorarlbersko, Horní Rakousy, Štýrsko a Tyrolsko. "Pohyb mimo zajištěné sjezdovky je velmi nebezpečný," varovala tyrolská lavinová služba.

Schweizer Soldaten werden von einer Lawine überrascht!

Angesichts solcher Naturgewalt nehmen selbst die Schweizer Soldaten die Beine in die Hand!🆘Das war knapp!😱❄️

Zveřejnil(a) Radio Liechtenstein dne Úterý 15. ledna 2019

Lavina v úterý zabila na jihu Rakouska 24letého Čecha, který byl na horách se svým otcem.

Přívaly sněhu z posledních dnů přepisují v Rakousku rekordy, napsala agentura DPA s odvoláním na rakouský úřad meteorologie a geodynamiky. V Tyrolsku napadlo od 1. ledna letošního roku 451 centimetrů nového sněhu, což překonalo veškeré záznamy měření od roku 1971. V Seefeldu je to 283 centimetrů, v Loferu v Salcburku 263 centimetrů nového sněhu, což jsou pro obě místa rekordní hodnoty. Také Bad Mittendorf ve Štýrsku s 270 centimetry zapíše nový rekord. V dalších regionech měření komplikoval silný vítr v minulých dnech.

S přívaly sněhu se potýká také Švýcarsko. V Davosu, kde se bude za pár dnů konat tradiční mezinárodní ekonomické fórum, některé sněhové masy začala armáda odstřelovat. Jedna z nich ovšem překvapila vojáky, kteří odklízeli sníh u lanovky v Davosu-Klosters. „Masa sněhu se začala valit jiným směrem, než jsme čekali,“ uvedl Vali Meier, který měl na starosti nálože.

Na středu meteorologové předpovídají v Bavorsku i v Rakousku oteplení. Varovali proto před ztěžknutím sněhu, což by mohlo způsobit další laviny, ale i lámání přetížených větví či celých stromů. Díky tomu, že přestalo sněžit, bude ale možné na některých nebezpečných místech sněhovou masu odstřelit, a zpřístupnit tak některé obce odříznuté od světa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků