Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Radek Plavecký, Právo

V Polsku se narodila dvojčata různé barvy pleti

Pozornost polských médií upoutal neobvyklý úkaz z porodnice v Lodži, kde přišla na svět dvojčata s rozdílnou barvou kůže. „Malá Joanna má bílou pleť, její bratr Jason je černoch,” napsal zpravodajský server Onet. Cosi takového podle expertů prý může udivit jen neznalé laiky, z hlediska genetiky „je to prostě možné”.

Ilustrační foto Foto: Radek Plavecký, Právo
V Polsku se narodila dvojčata různé barvy pleti

Za netypickým párem z Lodže se totiž skrývá genetický úkaz zvaný albinismus. Oba rodiče, Diana a Franck, jsou jako rodáci z Kamerunu černoši. Ale narození bílé dcerky pro ně nebylo překvapením, protože v matčině rodině se albíni vyskytují docela často, světlou barvu kůže má i její strýc a dva bratři.

Onet připomněl, že albinismus se může u dítěte projevit, pokud se jeho gen vyskytuje u obou rodičů, u kterých se ale nemusí projevit.

To chyba pierwszy taki przypadek w Polsce! Gratulujemy rodzicom! :)

Zveřejnil(a) Dziennik Łódzki dne Středa 6. listopadu 2019

Joanna a Jason jsou dvojvaječná dvojčata. Rozdílná barva pleti se u takových sourozenců vyskytuje velice vzácně, ale není vědě neznámá. Z hlediska genetiky je to prostě možné, tvrdí doktor Janusz Lasota, konzultant lodžské porodnice.

Albíni jsou v Africe pronásledováni

Ve světě připadá na 17 000 lidí jeden albín, ale na černém kontinentu, kde jejich procento stále vzrůstá, jeden albín připadá na pět tisíc Afričanů. Kvůli barvě pleti ale často čelí diskriminaci a pronásledování.

Podle zprávy OSN umírá v Africe 98 procent albínů před čtyřicítkou, z toho 80 procent na rakovinu kůže. V některých oblastech subsaharské Afriky jsou dokonce považování za nositele neštěstí, jinde se věří pověrám, že jsou vybaveni kouzelnou mocí a že některé části jejich těla mohou zajistit štěstí a úspěch. To již vedlo k případům mrzačení i vražd.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků