Hlavní obsah
Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

V Nizozemsku kněží zneužívali chlapce a jeptišky týraly ženy

Katoličtí kněží zneužívali v Nizozemsku dívky v církevních zařízeních i v jejich domovech. Fyzicky je přitom trýznily a ponižovaly i řádové sestry v domovech pro mladé ženy. Podle agentury AP to oznámila komise, která vyšetřuje zneužívání dětí v katolické církvi v Nizozemsku.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
V Nizozemsku kněží zneužívali chlapce a jeptišky týraly ženy

Vyšetřovací komisi, v jejíž čele stojí bývalý starosta Haagu Wim Deetman, založila katolická církev. Už její předběžné závěry z prosince 2011 uvádějí, že na katolických internátních školách bylo v letech 1945 až 2010 vystaveno sexuálnímu zneužívání až 20 000 dětí. Několik desítek tisíc dalších dětí čelilo jiným druhům týrání a ponižování.

"V závažných případech sexuálního zneužívání byli pachateli převážně muži," uvedl Deetman. Komise předala policii jen několik případů, o nichž se domnívá, že jsou stíhatelné.

"V případech fyzického násilí bez sexuálního zneužívání ukazují nové i starší stížnosti primárně na ženské pachatelky, většinou řádové sestry, které pracovaly jako vychovatelky nebo pečovatelky," uvedl v závěrech studie Deetman.

Nynější zpráva týkající se dívek a mladých žen navazuje na studii zaměřenou na zneužívání chlapců. Ti prý na internátních školách sexuálnímu zneužívání čelí velmi často.

Nizozemská katolická církev a církevní instituce se v reakci na zprávu za delikty omluvily. "Odsouzeníhodní jsou nejen pachatelé, ale i ti, kdo měli zajistit řádný chod domovů a institucí, v nichž byly dívky ubytovány," uznala církev. "Narušování fyzické a duševní integrity jakéhokoli člověka, zvláště pak dětí, je za všech okolností odporné," uvedly dále církevní instituce. Zváží prý, jak lze obětem pomoci.

List NRC Handelsblad v únoru napsal, že církev zatím slíbila vyplatit dohledaným obětem zneužívání dohromady asi 30 milionů eur (zhruba 766 milionů Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků