Hlavní obsah
 

V Nice vraždil 21letý migrant z Tuniska, do Evropy připlul v září

Tři čtvrteční vraždy ve francouzském Nice má zřejmě na svědomí 21letý Tunisan Brahim Aoussaoui, uvedl deník Le Figaro. Pachatel byl podle starosty města Christiana Estrosiho zatčen. Při dalším útoku v Avignonu policie zastřelila muže, který patřil ke krajně pravicové skupině.

 
V Nice vraždil 21letý migrant z Tuniska, do Evropy připlul v září

Při obou útocích křičeli pachatelé Alláhu akbar (Bůh je veliký), což dělají při útoku islámští teroristé. Případ v Nice vyšetřuje prokuratura jako vraždu s teroristickým motivem, u útoku v Avignonu podle DPA nic něčemu takovému nenasvědčuje.

Protiteroristický konzultant ze společnosti Mosecon Yan St-Pierre řekl pro stanici France24, že v obou případech vše nasvěčuje tomu, že pachatelé jednali sami.

Zadrženého muže v Nice policisté podle Le Figaro identifikovali v odpoledních hodinách. Podle francouzského listu se jedná o 21letého Tunisana Brahima Aoussaouiho. Deník dále uvedl, že muž do Evropy přicestoval v září - jako migrant připlul na italský ostrov Lampedusa, kde byl v karanténě. Italské úřady mu pak nakázaly, aby opustil území Itálie. Na francouzském území se pohyboval od začátku října.

Do francouzského přímořského města kolem 14:00 přicestoval také prezident Emmanuel Macron. V průběhu tiskové konference řekl, že Francie zdvojnásobí počet vojáků, kteří posílí ochranu památek, škol a svatostánků na 7000.

„Jednalo se o islamistický útok cílený na katolíky. Celý národ stojí a bude stát na straně katolíků, aby v naší zemi byla zaručena svoboda vyznání. Pevnost a jednota jsou směr, který musíme držet,“ řekl Macron.

Při dalším útoku v Avignonu zastřelila policie muže, který ohrožoval lidi. O pachateli je podle Le Monde známo, že již dříve vyhrožoval jednomu arabskému obchodníkovi a byl členem pravicové skupiny Generace identity (Génération identitaire). Tuto skupinu úřady dlouhodobě sledují, zvažovaly i její rozpuštění, ale nakonec se soudu vzdaly, protože se obávaly, že nemají dostatečně silné argumenty, aby tribunál rozhodl v jejich prospěch.

Útočník v bazilice Notre-Dame v Nice uřízl ženě hlavu

Foto: Eric Gaillard, Reuters

Policisté zasahovali také v Lyonu, kde zadrželi Afghánce ozbrojeného nožem, kterého považovali za hrozbu. List Le Monde uvedl, že jej policie sledovala dlouhodobě a jednalo se o „vážný“ incident.

Ve Francii začal po čtvrtečních útocích platit nejvyšší stupeň varování před terorismem. V pátek by měla zasednout obranná rada státu.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků