Hlavní obsah

V Německu se u hranic s Českem objevila ptačí chřipka

Saští veterináři odhalili kachnu nakaženou nebezpečným virem ptačí chřipky H5N1. Ohnisko šíření nemoci se nachází asi 15 kilometrů od severočeských hranic. Všech 1400 kachen a hus z nakaženého chovu bylo v pátek podle saských úřadů zlikvidováno.

V Německu se u hranic s Českem objevila ptačí chřipka

Nákaza byla zjištěna na farmě ve vesnici Markersdorf poblíž města Zhořelec na německo-polském pomezí. Odborníci si podle informací odpovědných úřadů zatím nejsou jisti, zdali se jedná o variantu viru nebezpečnou pro člověka.

Virus byl zjištěn při rutinní kontrole, kachna nevykazovala žádné známky onemocnění Nález německé odborníky překvapil, nevylučují však ani výskyt dalších případů nakažené drůbeže.

Naposledy se ptačí chřipka u našich severních sousedů objevila v prosinci 2007 v Braniborsku.V České republice bylo v roce 2006 potvrzeno 14 případů ptačí chřipky a loni další tři. Vysoce patogenní virus H5N1 byl většinou identifikován u volně žijících labutí.

Česku nebezpečí nehrozí 

Podle mluvčího české státní veterinární správy (SVS) Josefa Dubna nehrozí ČR bezprostřední ohrožení ptačí chřipkou. Ochranné pásmo o rozloze do deseti kilometrů od ohniska výskytu choroby nezasahuje na české území. Přesto byly o nálezu nemocné kachny informovány krajské pobočky SVS.

Nadále platí dlouhodobě platná opatření. Mezi ně patří monitoring volně žijících ptáků či povinnost chovatelů hlásit podezřelé změny v užitkovosti zvířat, dodal Duben. 

Ptačí chřipka
Ptačí chřipka je může napadnout jak domácí ptactvo, např. kuřata, slepice, krůty, krocany, kachny, husy, ale i bažanty, perličky a vodní ptáky. Infikována mohou být i prasata a koně, těch se ale netýká vysoká patogenicita.
Nositeli viru mohou být tažní ptáci, aniž by se u nich projevily nějaké příznaky.
Je mnoho druhů ptačí chřipky. Rozlišujeme málo a vysoce patogenní kmeny. Virus H5 je vysoce patogenní subtyp, tedy velmi nebezpečný.
Od roku 2003 zaznamenala Světová zdravotnická organizace (WHO) ve světě 378 případů nákazy člověka ptačí chřipkou, z toho 238 osob onemocnění podlehlo. Naprostá většina lidí se infikovala kontaktem s nemocným ptactvem. Drtivá většina obětí pocházela z Asie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků