Hlavní obsah
Koncentrační tábor Osvětim Birkenau Foto: Kacper Pempel, Reuters

V Německu obžalovali bývalou radistku velitele Osvětimi

Bývalou radistku velitele koncentračního tábora Osvětim obžalovala německá justice za podíl na vraždách 260 000 lidí. Ženě je 91 let.

Koncentrační tábor Osvětim Birkenau Foto: Kacper Pempel, Reuters
V Německu obžalovali bývalou radistku velitele Osvětimi

Žena, jejíž jméno zákon zakazuje zveřejnit, v Osvětimi působila čtyři měsíce od dubna do července 1944, uvedl mluvčí prokuratury ve Šlesvicko-Holštýnsku Heinz Döllel. Tím, že se podílela na chodu tábora, napomáhala k likvidaci vězňů, argumentují vyšetřovatelé.

Zatím není jasné, zda se proces uskuteční, soud o tom rozhodne zřejmě až v příštím roce. Podle Döllela je dotyčná navzdory svému vysokému věku pro soud způsobilá.

Koncentrační tábor Osvětim

Němci ho původně zřídili pro polské politické vězně v roce 1940, rok po obsazení Polska. Tábor Auschwitz I. se nacházel v areálu bývalých kasáren.

Později, roku 1942, byl na druhé straně města vybudován rozsáhlý vyhlazovací tábor Auschwitz II – Birkenau (Březinka) a menší tábor Auschwitz III – Monowitz u blízké vesnice Monowice.

Odhaduje se, že v Osvětimi a Březince nacisté zavraždili 1,1 až 1,5 miliónu lidí, většinou Židů. Celkem bylo za války vyvražděno kolem šesti miliónů Židů.

Letos takto byl na čtyři roky odsouzen „účetní“ z Osvětimi, 94letý Oskar Gröning, který na rampě třídil zabavené osobní věci nově příchozích vězňů, z nichž většinu nacisté posílali hned do plynu. Gröning byl uznán vinným z podílu na vraždě více než 300 tisíc lidí. Muž, který byl nebývale otevřený, přiznal, že je morálně vinen, právní vinu však odmítl. Tvrdil, že jednal podle rozkazů a zákona. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků