Hlavní obsah
Arménská houfnice v Náhorním Karabachu Foto: Vahram Baghdasaryan, ČTK/AP

V Náhorním Karabachu bude příměří, dohodli se ve Vídni

Prezidenti Arménie a Ázerbájdžánu Serž Sargsjan a Ilham Alijev se v pondělí shodli na tom, že v oblasti Náhorního Karabachu musí být dodržováno úplné příměří. Podle agentury RIA to uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který spolu se svým americkým protějškem Johnem Kerrym setkání ve Vídni zprostředkoval.

Arménská houfnice v Náhorním Karabachu Foto: Vahram Baghdasaryan, ČTK/AP
V Náhorním Karabachu bude příměří, dohodli se ve Vídni

Oba prezidenti se podle Lavrova během vůbec první schůzky od dubnových krvavých karabašských srážek shodli na zapojení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) do kontroly dodržování příměří.

Oba jihokavkazské státy rozděluje už od konce 80. let minulého století spor o Náhorní Karabach, ázerbájdžánskou oblast osídlenou Armény. Krvavá válka, která vyústila ve faktické odtržení arménské enklávy, skončila v polovině 90. let zastavením palby, ale klid na linii příměří prakticky nikdy nebyl. Nejvážnější střety se odehrály počátkem letošního dubna a vyžádaly si desítky obětí.

Přestřelka se strhla i v noci na úterý. Obě strany hlásí jednoho zabitého vojáka.

Foto: David Ryneš, Yahoo Maps

Prezidenti obou zemí se v pondělí shodli na tom, že OBSE vytvoří plán na prošetření dubnových případů porušování příměří. Zároveň mají podle arménské strany zájem na trvalejším řešení situace, k němuž by mohla vést další jednání.

Související téma:

Ruský ministr Sergej Lavrov

Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

O termínu příští schůzky by se mělo rozhodnout v červnu, uvedl Lavrov.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků