Hlavní obsah

V elitní tankové brigádě se porvali Rusové a Dagestánci

V elitní tankové brigádě ruské armády, která se pravidelně účastní přehlídek na Rudém náměstí, se hromadně porvali branci z Ruska a Dagestánu. Incident z počátku července se armáda snažila ututlat, než videozáznam z mobilního telefonu unikl na internet. Během dvou dnů pranici uvidělo přes 50 000 lidí a vojenská prokuratura dnes připustila, že se rvačkou zabývá.

V elitní tankové brigádě se porvali Rusové a Dagestánci

Podle prokuratury se do asi půlhodinové rvačky zapletlo na 20 vojáků, včetně povolanců ze severního Kavkazu, ale nikdo prý neutrpěl vážnější újmu na zdraví. Prokuratura stíhá za násilí vůči druhům ve zbrani tři vojáky; národnost neupřesnila. Potrestáni byli i velitelé: náčelník štábu jednotky, zástupce velitele pro výchovnou práci a dalších šest důstojníků kázeňsky za zanedbání povinností, dva nižší velitele čeká odchod z armády.

Dosud měli podle listu Komsomolskaja prý velitelé nařízeno incident zamlčet pod hrozbou ztráty měsíčních i ročních prémií. Nicméně do médií už pronikly i neoficiální verze rvačky v tankové brigádě sídlící v okolí Moskvy. Podle svědků vše vzniklo o den dřív pošťuchováním Dagestánců z protiletadlové jednotky a Rusů z průzkumné roty v místním klubu. Znesvářené strany se dohodly, že si problém chlapsky vyřídí další den večer na hlavním nástupišti.

"Dagové" dohodu nedodrželi a předčasně se vrhli na šest "průzkumáků". Těm sice přispěchali na pomoc kolegové, ale proti převaze Kavkazanů nic nezmohli. Pranici prý ukončil až výstřelem ze samopalu velitel brigády.

 "Dagestánský teror"

Deset rváčů prý skončilo v nemocnici, pár Dagestánců v posádkovém vězení a ostatní pak dostávali pár dnů zabrat od velitelů na cvičišti. V brigádě, která je nástupkyní kantemirovské tankové divize, se nyní dává dohromady zvláštní rota trénovaných sportovců, aby na horkokrevné horaly z jihu Ruska dohlížela.

Podobné incidenty nejsou v ruské armádě výjimečné, dokonce se prý mluví o "dagestánském teroru" v mnoha jednotkách. Minulý měsíc vojenský soud poslal na 18 až 21 měsíců do vězení šest Dagestánců, kteří šikanovali své ruské druhy v Baltské flotile. Případ vzbudil rozruch poté, co se na veřejnost dostal snímek námořníků, které Dagestánci donutili ze svých těl poskládat nápis "Kavkaz". Na internetu se mezitím objevily další fotografie z kasáren s podobně vytvořenými nápisy "Dagestán" či "Ingušská síla".

Zatímco jinde v Rusku se branci snaží odvodům do armády vyhnout, v Dagestánu na severním Kavkaze naopak rodiny podle médií dávají tučné úplatky za odvedení potomka do armády, aby ho nemusely živit, protože jiné možnosti uplatnění kvůli velmi vysoké nezaměstnanosti v regionu chybějí.

Dagestánci se však v armádě netěší dobré pověsti, a tak směrná čísla pro odvod branců jsou výrazně nižší než množství zájemců, na rozdíl od jiných ruských regionů, kde je situace opačná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků