Hlavní obsah
Levicoví odpůrci hnutí Pegida při demonstraci v Drážďanech Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

V Drážďanech demonstrovalo hnutí Pegida i tisíce jeho odpůrců

Několik tisíc lidí dnes demonstrovalo v Drážďanech proti hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), které před pěti lety uspořádalo v saské metropoli svou první akci a dnes si toto výročí na shromáždění v centru města připomnělo. Protest proti Pegidě zorganizoval spolek Srdce místo štvaní, kterému se nelíbí aktivity protiimigračního a protiislámského hnutí, uvedla agentura DPA.

Levicoví odpůrci hnutí Pegida při demonstraci v Drážďanech Foto: Hannibal Hanschke, Reuters
V Drážďanech demonstrovalo hnutí Pegida i tisíce jeho odpůrců

Zatímco na shromáždění hnutí Pegida na náměstí v centru Drážďan přišlo podle odhadu DPA asi 3000 lidí, demonstrace za toleranci a solidární společnost se jich zúčastnilo asi 5000.

Na akci protiislámského hnutí dorazily podle saských médií také účastníci ze zemí sousedících s Německem včetně Česka. Na akci promluvil mimo jiné šéf Pegidy Lutz Bachmann. Při protestu zněla hesla jako "Pryč s Merkelovou" či "Lživý tisk", která často účastníci akcí protiimigračního hnutí provolávají. Policie dnes začala vyšetřovat dva účastníky akce, kteří podle ní hajlovali.

Demonstraci proti Pegidě dnes svou přítomností podpořil i starosta Drážďan Dirk Hilbert. Podle něj je důležité, aby se obyvatelé města jasně postavili proti šíření nenávisti.

Pegida vznikla na podzim 2014 a vrchol obliby zaznamenala v lednu 2015, kdy se na její demonstraci v Drážďanech shromáždilo zhruba 25.000 lidí. Odnože hnutí vznikaly i v dalších německých městech, například v Lipsku, Berlíně či Kolíně nad Rýnem, saská metropole ale zůstala jeho baštou. Po odchodu některých zakladatelů na začátku roku 2015 se Pegida pod vedením Lutze Bachmanna dál radikalizovala.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků