Hlavní obsah

V Budapešti demonstrovalo 15 000 lidí proti vládě

Na 15 000 lidí přišlo vpodvečer na výzvu vůdce maďarské opozice Viktora Orbána před sídlo parlamentu v Budapešti. Požadovali demisi socialistického premiéra Ference Gyurcsánye. Zhruba po hodině demonstrace skončila.

V Budapešti demonstrovalo 15 000 lidí proti vládě

Dřívější premiér a zároveň předseda nejsilnější opoziční strany Fidesz v pátek shromáždil 50 000 až 80 000 demonstrantů na Kossuthově náměstí před sněmovnou [celá zpráva], kde si jeho rival Gyurcsány nechal koaliční většinou potvrdit mandát pro další vládnutí a pokračování v programu úsporných reforem.

Viktor Orbán však doufal, že na jeho výzvu přijdou demonstrovat proti premiérovi statisíce Maďarů.

Guyrcsány odolává tlaku opozice a ulice již od 17. září, kdy rozhlas odvysílal jeho projev na uzavřeném stranickém shromáždění. Tehdy v květnu, po vítězství v dubnových volbách, Gyurcsány přesvědčoval o nezbytnosti reforem i značně vulgárními slovy, jimiž se přiznával k předvolebnímu lhaní "od rána do večera" o skutečném stavu ekonomiky. Odvysílání nahrávky odstartovalo v Budapešti silné nepokoje.

Analytici všaki soudí, že se premiérova pozice postupně upevňuje, zatímco manifestacím začíná docházet dech.

"Fidesz ale nemůže dělat nic jiného, protože nemá k dispozici žádný ústavní nástroj proti vládě a parlamentní většině, která se pevně postavila za Gyurcsánye," míní politolog Zoltán Lakner. Podle jeho kolegy Krisztiana Szabadose Orbán už jen svádí "ústupové boje".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků