Hlavní obsah

V Budapešti demonstrovalo 15 000 lidí proti vládě

Na 15 000 lidí přišlo vpodvečer na výzvu vůdce maďarské opozice Viktora Orbána před sídlo parlamentu v Budapešti. Požadovali demisi socialistického premiéra Ference Gyurcsánye. Zhruba po hodině demonstrace skončila.

V Budapešti demonstrovalo 15 000 lidí proti vládě

Dřívější premiér a zároveň předseda nejsilnější opoziční strany Fidesz v pátek shromáždil 50 000 až 80 000 demonstrantů na Kossuthově náměstí před sněmovnou [celá zpráva], kde si jeho rival Gyurcsány nechal koaliční většinou potvrdit mandát pro další vládnutí a pokračování v programu úsporných reforem.

Viktor Orbán však doufal, že na jeho výzvu přijdou demonstrovat proti premiérovi statisíce Maďarů.

Guyrcsány odolává tlaku opozice a ulice již od 17. září, kdy rozhlas odvysílal jeho projev na uzavřeném stranickém shromáždění. Tehdy v květnu, po vítězství v dubnových volbách, Gyurcsány přesvědčoval o nezbytnosti reforem i značně vulgárními slovy, jimiž se přiznával k předvolebnímu lhaní "od rána do večera" o skutečném stavu ekonomiky. Odvysílání nahrávky odstartovalo v Budapešti silné nepokoje.

Analytici všaki soudí, že se premiérova pozice postupně upevňuje, zatímco manifestacím začíná docházet dech.

"Fidesz ale nemůže dělat nic jiného, protože nemá k dispozici žádný ústavní nástroj proti vládě a parlamentní většině, která se pevně postavila za Gyurcsánye," míní politolog Zoltán Lakner. Podle jeho kolegy Krisztiana Szabadose Orbán už jen svádí "ústupové boje".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků