Hlavní obsah
 

Teror v Nice: Tři mrtví, ženě útočník uřízl hlavu

Při útoku nožem v bazilice ve francouzském městě Nice byli ve čtvrtek dopoledne zabiti tři lidé. Jedné z obětí - ženě - útočník podle BBC uřízl hlavu, další podřezal. Třetí oběť podlehla bodným ranám. Podle starosty Nice útočník křičel Alláhu akbar, což dělají při útoku islámští teroristé. Další útočník volající Alláhu akbar měl ohrožovat lidi v Avignonu a policie ho zastřelila, uvedl francouzský rozhlas.

 
Teror v Nice: Tři mrtví, ženě útočník uřízl hlavu

„Všechno nasvědčuje tomu, že došlo k teroristickému útoku přímo v srdci baziliky Notre-Dame,” prohlásil podle stanice BBC starosta Nice Christian Estrosi a útok nazval projevem „islamofašismu”.

Podle agentury Reuters policie ozbrojená automatickými zbraněmi vytvořila kolem kostela na třídě Jeana Medecina, který je hlavní nákupní ulicí v Nice, bezpečnostní kordon. Na místo přijely sanitky i hasičská vozidla.

Francouzský policista na místě činu

Foto: Eric Gaillard, Reuters

Podle policie byl zadržen jeden podezřelý, patrně pachatel útoku. „Když ho policie zatýkala, neustále dokola opakoval Alláhu akbar (bůh je veliký),” dodal Estrosi.

Vyšetřování případu s podezřením na vraždu s teroristickým motivem a pokusu o vraždu si vzala na starost protiteroristická prokuratura. Policejní a bezpečnostní úřady potvrdily, že bylo zahájeno vyšetřování "vraždy a pokusu o vraždu v souvislosti s teroristickým záměrem" a zločinným spolčením pachatelů teroristických činů.

Ministr vnitra Gérald Darmanin v souvislosti s útokem v centru města vyzval obyvatele Nice, aby se oblasti vyhnuli.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Útočník s nožem zabíjel ve francouzském Nice

Video: Reuters

Policisté na místě činu

Foto: Twitter Christian Estrosi

Podle informací francouzských médií byl pachatel zadržen deset minut po útoku. Jednou z obětí teroristického útoku má být správce baziliky. V době útoku byli podle BBC uvnitř věřící. Jednomu z nich se podařilo včas utéct a přivolat policii.

Bezpečnostní složky na místě činu

Foto: Alexis Gilli, ČTK/AP

Starosta města Nice Estrosi se domnívá, že šlo o teroristický útok, a zveřejnil na Twitteru několik snímků z místa útoku.

Francie se ještě nevzpamatovala z brutálního útoku na středoškolského učitele Samuela Patyho, kterému tento měsíc mladík čečenského původu uřízl hlavu za to, že při výuce ukazoval karikatury proroka Mohameda, připomněla ČTK.

Následné obhajování práva na karikatury i rouhání ze strany francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vyvolalo hněv části muslimského světa a vlády některých muslimských zemí viní Macrona z šíření protiislámské propagandy. Zatím není jasné, zda s tím dnešní útok nějak souvisí.

Ve čtvrtek přišla zpráva o tom, že byl v saúdskoarabské Džiddě byl pobodán člen ochranky francouzského konzulátu. Jeho zranění podle úřadů nejsou vážná a pachatel byl zadržen. Ani v tomto případě není jasné, zda útok souvisí s posledním děním ve Francii.

Útok už odsoudili také tuzemští politici, ministr zahraničí Tomáš Petříček vyjádřil v ČT soustrast rodinám obětí, premiér Babiš vyjádřil na svém twitteru Francii účast. „V této smutné chvíli stojíme za Tebou, Emmanueli Macrone, a za všemi Francouz.”


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků