Hlavní obsah
Trinh Xuan Thanh Foto: Reuters

Únos Vietnamce vládním speciálem? Mohlo jít o zneužití pohostinnosti, říká slovenská ministryně

Slovenská ministryně vnitra Denisa Saková (Směr-sociální demokracie) tvrdí, že pokud bylo Slovensko v roce 2017 zapleteno do únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha, bylo to nevědomě a mohla být zneužita slovenská pohostinnost. Thanh byl ve Vietnamu odsouzen na doživotí za zpronevěru a špatné hospodaření ve firmě PetroVietnam, které měl způsobit škodu ve výši zhruba 150 milionů dolarů (3,3 miliardy korun).

Trinh Xuan Thanh Foto: Reuters
Únos Vietnamce vládním speciálem? Mohlo jít o zneužití pohostinnosti, říká slovenská ministryně

Thanh požádal v Německu o azyl, ale v červenci 2017 měl být agenty vietnamské tajné služby unesen z Berlína přes Česko do Bratislavy. Ve slovenském hlavním městě tehdy jednala vietnamské delegace vedená ministrem vnitra To Lamem.

Při odletu z Bratislavy do Moskvy zapůjčila slovenská strana vietnamské delegaci vládní speciál, v němž měl být i unesený Thanh. Tímto způsobem se Thanh dostal ze schengenského prostoru a ve Vietnamu byl poté postaven před soud.

Denisa Saková při jmenování ministryní vnitra. Na snímku se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim

Foto: Profimedia.cz

„Pokud se prokáže, že vietnamská delegace zneužila slovenskou pohostinnost, tak budou na úrovni diplomatických kroků přijata opatření. Deklaroval to předseda vlády, ministr zahraničních věcí i já,“ řekla Saková podle agentury TASR.

Let schvaloval Kaliňák

Všechny lety ministrů a jiných ústavních činitelů vládním speciálem povoluje podle Sakové v rámci své kompetence ministr vnitra. Tím byl v době únosu Robert Kaliňák (Směr), který z funkce odstoupil loni v březnu po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Kaliňák se v případu únosu podrobil testu na detektoru lži. Ten podle něj ukázal, že o únosu nevěděl.

Saková loni v srpnu zbavila mlčenlivosti policisty, kteří zabezpečovali loňskou návštěvu vietnamského ministra vnitra v Bratislavě.

„Na oficiální návštěvu vietnamského ministra vnitra přicestovali čtyři Vietnamci, ale z Bratislavy jich odletělo dvanáct,“ upozornil deník Sme s tím, že do vládního speciálu nastoupili patrně únosci i unesený.

„Pokud se prokáže, že Vietnamci využili slovenský vládní speciál k únosu svého občana, nemůže to zůstat bez důsledků. To se určitě projeví na zhoršení bilaterálních vztahů s Vietnamem,“ řekl loni slovenský premiér Peter Pellegrini (Směr).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků