Hlavní obsah
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a prezidentka Litvy Dalia Grybauskaitéová před summitem Východního partnerství Foto: Reuters

Unie neuspěla, ukrajinský prezident asociační dohodu v Litvě nepodepsal

Evropským politikům se ve čtvrtek během večeře na summitu v litevském Vilniusu nepodařilo přesvědčit ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, aby podepsal asociační smlouvu s Evropskou unií. Novinářům to řekla prezidentka hostitelské země Dalia Grybauskaitéová. Ukrajinská vláda plánovaný podpis pod asociační smlouvou odvolala už minulý čtvrtek, optimisté ale ve Vilniusu nevylučovali obrat.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a prezidentka Litvy Dalia Grybauskaitéová před summitem Východního partnerství Foto: Reuters
Unie neuspěla, ukrajinský prezident asociační dohodu v Litvě nepodepsal

"Zdá se, bohužel, že argumenty hovořící ve prospěch přidružení prezident nevyslyšel, jeho stanovisko se nezměnilo," řekla prezidentka v závěru prvního dne summitu Východního partnerství agentuře AFP. Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek už po příletu prohlásila, že si "nedělá naděje", že by dohoda o přidružení Ukrajiny k EU mohla být v pátek podepsána.

Český premiér Jiří Rusnok se nechal slyšet, že Praha je rozhodnutím ukrajinské vlády smlouvu nepodepsat velmi zklamaná. Před budovou paláce v centru města, kde se večeře konala, čekalo na státníky i několik demonstrantů požadujících podepsání dohody.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso a prezident EU Herman Van Rompuy přicházejí na summit Východního partnerství ve Vilniusu.

Foto: Ints Kalnins, Reuters

Grybauskaitéová, jejíž země toto pololetí unii předsedá, před večeří řekla, že vyjednávání s Kyjevem "bude pokračovat až do poslední minuty - před večeří, během večeře a myslím, že se ještě něco odehraje během noci".

Rusnok: Ukrajinci si musí zvolit sami

K dění okolo Ukrajiny se vyjádřil i Rusnok. "Jsme velmi zklamaní z rozhodnutí ukrajinské vlády nepodepsat asociační dohodu a dohodu o volném obchodu," uvedl. Česká republika ale bude podle něj i nadále podporovat, aby dveře pro Ukrajinu zůstaly otevřené. "O své budoucnosti však musí rozhodnout Ukrajinci sami," uzavřel premiér.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se podle agentury AFP ještě před večeří sešel s předsedou Evropské komise José Barrosem a unijním prezidentem Hermanem Van Rompuyem. V pátek ráno se má sejít k separátním jednáním i s Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Na summitu by měly být v pátek ráno parafovány dohody o přidružení k EU s Gruzií a Moldavskem. Parafování je předstupněm podpisu dohody, ke kterému by mělo dojít do roka. Poté se už smlouva začne předběžně vykonávat, tedy dojde k postupnému odbourávání cel a podobně. Následně ale ještě musí být smlouva ratifikována všemi zeměmi osmadvacítky plus daným státem Východního partnerství.

Původně se pro summit ve Vilniusu počítalo i s podpisem asociační dohody s Ukrajinou, Kyjev ale náhle změnil názor, prý pod tlakem Ruska. Jaký bude další osud této smlouvy, zůstává nejasné.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků